Trigeminal nevraljili hastalarda nervus trigeminus ve komşuluğundaki yapıların anatomisinin incelenmesi
Evaluation of the anatomy of the trigeminal nerve and its adjacent structures in patients with trigeminal neuralgia
- Tez No: 655773
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tic douloureux olarak da bilinen trigeminal nevralji (TN), yüz ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Anatomik olarak n. trigeminus'un pons'tan çıktığı bölge sinirin kök kısmı olarak tarif edilmekte olup bölgenin anatomisi TN hastalarına yönelik yapılan cerrahi girişimlerde ve hastalığın etyopatogenezi açısından önem arz etmektedir. Çalışmamızda TN tanısı almış 25 hasta ve yaş ve cinsiyet eşleştirmesi yapılmış 25 kontrol grubu olgusunun n. trigeminus ve komşuluğundaki anatomik yapılarına ait MR ve MRA görüntüleri üzerinden retrospektif bir inceleme yapılması amaçlandı. Bu amaçla TN hastalarında etkilenen taraftaki sinirin morfometrik uzunluk, açı ve hacim parametreleri, etkilenmeyen tarafla ve kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Ayrıca tanı, sisternal sapma indeksi ve incelenen morfometrik parametreler arasındaki korelasyon değerlendirildi. TN'li hastalarda etkilenen taraftaki sisternal sinir uzunluğu ve cisterna pontocerebellaris hacmi, etkilenmeyen taraf ve kontrollere göre daha küçük bulundu (p0,05). TN'li hastalarda kontrollere göre pons hacmi daha yüksek iken, n.
Özet (Çeviri)
Trigeminal neuralgia (TN), also known as Tic douloureux, is one of the most common causes of facial pain. Anatomically, the region where the trigeminal nerve originates from the pons is described as the root part of the nerve, and the anatomy of the region is important in surgical procedures for TN patients and in terms of the etiopathogenesis of the disease. In our study, it was aimed to perform a retrospective analysis of the trigeminal nerve and its adjacent anatomical structures on MRI and MRA images of 25 patients with TN and 25 controls who were matched with age and sex. Morphometric length, angle and volume parameters of the nerve on the affected side in TN patients were compared with the unaffected side and the control group. In addition, the correlation between pain duration, cisternal deviation index and examined morphometric parameters was evaluated. In patients with TN, the cisternal nerve length and cerebellopontin cistern volume on the affected side were found to be smaller than the unaffected side and controls (p0,05).