El bileği grafisinde kemik yaşı tayininde kullanılan klasik yöntemlerinin capitohamate planimetresi ile karşılaştırılması
Comparison of classical methods for bone age determination with capitohamate planimetry on wrist X-RAY
- Tez No: 655774
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmanın amacı, pediatrik dönemde tıbbi ve adli açıdan kemik yaşı tespitinin önemi nedeniyle pediatrik yaş grubunda kemik yaşı tayini için çekilen sol el bileği grafisinde kullanılan Greulich-Pyle,Tanner-Whitehouse 2 yöntemlerinin Capitohamatum planimetre yöntemiyle ile karşılaştırılmasıdır. Çalışma Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda elde edilen 0-15 yaş aralığında ve sol el bileği kemiklerinde herhangi bir patolojiye rastlanmayan 210 kadın ile 291 erkek bireye ait direkt grafiler retrospektif olarak incelendi. 15 yaş ve üzeri bireyler, el bileği travması geçirenler, metabolik hastalığı ve konjenital anomalisi olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmada AP direkt grafi görüntüleri üzerinde 501 os capitatum ve os hamatum alanları, Greulich-Pyle, Tanner Whitehouse 2 ve Capitohamatum Planimetre yöntemleri ile ölçüldü. Ölçüm verilerinin her birinin kronolojik yaş ve cinsiyet ile ilişkisi değerlendirilerek, tahmini yaşı hesaplandı. Erkek bireylerde, gerçek yaş ile Greulich-Pyle ve Tanner-Whitehouse 2 yöntemleri kullanılarak elde edilen kronolojik yaş tahminleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu, gerçek yaş ile Capitohamatum Planimetre metodu ile tahmin edilen kronolojik yaş tahminleri arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlendi. Capitohamatum Planimetre metodu ile elde edilen tahminlerin gerçek yaşlardan ortalama 5,1 birim daha düşük, Tanner Whitehouse 2 metodu ile elde edilen tahminlerin ise gerçek yaşlardan ortalama 1,7 birim fazla olduğu Bland-Altman yöntemi ile saptandı. Kadın bireylerde ise, hem Greulich-Pyle hem de Tanner Whitehouse 2 yöntemiyle elde edilen yaş tahminlerinin gerçek yaşlardan sırasıyla ortalama 1,4 ve 0,5 birim daha düşük olduğu, yine Capitohamatum Planimetre metodunda ise herhangi bir sapma olmadığı belirlendi. Elde edilen bulgular, çocukların kronolojik yaş tayinleri için Capitohamate Planimetre metodunun güvenilir bir şekilde ve yüksek doğrulukla kullanılabileceği, literatürde yer alan Greulich-Pyle ve Tanner Whitehouse 2 atlaslarına alternatif bir tahmin yöntemi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the Greulich-Pyle and Tanner-Whitehouse methods, which are used in the left wrist radiography for bone age determination in the pediatric age group, with the Capitohamatum planimeter method, due to the importance of determining the bone age in the pediatric period. In the study, direct radiographs of 210 female and 291 male individuals between the ages of 0-15 and without any pathology in the left wrist bones obtained in the Radiology Department of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital were examined retrospectively. Patients older than 15 years old, those with wrist trauma, those with metabolic diseases and those with congenital anomalies were not included in thestudy. In the study, 501 os capitatum and os hamatum are as on AP direct graphy images were measured by Greulich-Pyle, Tanner Whitehouse and Capitohamatum planimetry methods. The estimatedage of each measurement data was calculated by evaluating the relationship between chronological age and gender. In male individuals, it was determined that there is a statistically significant difference between the real age and the chronological age estimates obtained using the Greulich-Pyle and Tanner-Whitehouse 2 methods, and there is no statistically significant difference between the real age and the chronological age estimates estimated by the Capitohamatum Planimetry method. . It was determined by the Bland-Altman method that the estimates obtained by the Capitohamatum Planimetry method were 5.1 units lower than the actual ages, and that the estimates obtained by the Tanner Whitehouse 2 method were 1.7 units higher than the actual ages. In female subjects, age estimates obtained by both Greulıch Pyle and Tanner Whitehouse 2 methods were found to be 1.4 and 0.5 units lower than the actual ages, respectively, and there was no deviation in the Capitohamatum Planimetry method. According to the findings, it was concluded that the Capitohamatum Planimetry method can be used reliably and with high accuracy for chronological age determination of children, and is an alternative estimation method to Greulich-Pyle and Tanner Whitehouse 2 atlases in the literature.