Unilateral tinnitus'lu hastalarda temporal kemik yapılarının morfometrik karşılaştırılması
Morphometric comparison of temporal bone structures in patients with unilateral tinnitus
- Tez No: 655772
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAĞAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tinnitus, sebebi ve tedavisi hakkında henüz kesin bilgilere ulaşılamamış sık karşılaşılan nöro-otolojik hastalıktır. İşitme sinirinin geçtiği kanal ve delikleri içeren os temporale'deki patolojiler, tinnitus nedenleri arasında sayılabilmektedir. Çalışmamızda unilateral tinnitus hastalarının hasta ve sağlıklı kulaklarında os temporale morfometrik ölçümleri yapmayı; bu ölçümleri de cinsiyet, taraf, hasta-sağlıklı olma durumu ve bulbus jugularis düzeylerine göre karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 30 (18 kadın, 12 erkek) unilateral subjektif non-pulsatil tinnitus hastasının hasta ve sağlıklı olmak üzere iki kulağında (n=60) meatus acusticus internus (MAI) çapı ve uzunluğu, n. cochlearis kemik kanalı çapı (NCKK), bulbus jugularis (BJ) çapı ve düzeyi, fenestra vestibuli niş yüksekliği (FVNY) ölçüldü. Elde edilen veriler cinsiyet, taraf, hasta-sağlıklı olma durumu ve bulbus jugularis düzeylerine göre karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlarda hasta kulaklarda MAI çapı sağ taraf (ort: 4,50±0,52) sol taraftan (ort: 5,73±0,84) istatistiksel olarak anlamlı derece daha küçük bulundu. Ayrıca sol ve sağ tinnitus'lu kulaklar kendi kulaklarıyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Tinnitus is a common neuro-autological disease that has not yet been cleared about its cause and treatment. Pathologies in os temporale, which include the canals and holes through which the auditory nerve passes, can be counted among the causes of tinnitus. In our study, to make morphometric measurements of patients with unilateral tinnitus and os temporale in their healthy ears; We aimed to compare these measurements according to gender, sides, patient-health status and bulbus jugularis levels. In our study, the diameter and length of meatus acusticus internus (MAI) in 30 ears (n = 60) of 30 (18 women, 12 men) unilateral subjective non-pulsatile tinnitus patients, n. cochlearis bone canal diameter (NCKK), bulbus jugularis (BJ) diameter and level, fenestra vestibuli niche height (FVNY) were measured. The data obtained were compared according to gender, sides, patient health status and bulbus jugularis levels. In the results obtained, the diameter of the MAI in the patient's ears was statistically significantly smaller on the right side (mean: 4.50 ± 0.52) than on the left side (mean: 5.73 ± 0.84). In addition, when the ears with left and right tinnitus were compared with their own ears, a statistically significant difference was observed (p 0.05).