The Preservation concep in the World and in Turkey during historical period
Türkiye'de ve Dünya'da tarihsel süreç içinde koruma anlayışı
- Tez No: 65579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETİ AKYÜZ LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bu çalışmada koruma anlayışının, ilk uygarlıklardan bu yana Türkiye'de ve Dünya'da hangi koşullarda başladığı nasıl geliştiği araştırılmıştır. Birinci bölümde, tarihsel süreç içinde korumacılığın biçimlenişi anlatılmıştır. İlk olarak Dünya'da korumacılığın gelişimi incelenmiş, bu bağlamda Eski Mısır ve Mezopotamya, Antik Dönem, Romalılar Dönemi, Hıristiyanlığın yayılma dönemi, Ortaçağ, Yeniçağ, Rönesans ve Son yüzyıllarda koruma olgusu incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca konuyla ilgili uluslararası toplantılara, tüzük ve antlaşmalara da yer verilmiş, bu konuda çalışmalar yapan uluslararası örgütler incelenmiştir. Türklerde korumacılığın gelişimi ise, Osmanlı İmparatorluğu XK. yüzyıl ve Cumhuriyet dönemleri baz alınarak incelenmeye çalışılmıştır. ikinci bölümde ise Dünya'daki ve Türkiye 'deki koruma kanunları, bu konuyla ilgilenen kurumlar incelenmiştir. İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Yugoslavya, Polonya, Kanada, gibi koruma konusunda başardı olan ülkelerin yasal ve örgütsel yapılan incelendikten sonra, ülkemizde koruma ile ilgilenen kuruluşlara yer verilmiş, bu konuda çıkmış olan kanunlar Osmanlı İmparatorluğundan itibaren incelenmiştir. Yasal yapı incelenirken kurul kararlarına da değinilmiştir. Ülkemizdeki koruma yasaları incelenirken her yasanın olumlu ve olumsuz yanlan irdelenmiş, bölüm sonunda genel bir değerlendirme yapılarak, ülkemizdeki koruma kavramı eleştirilmiştir. Üçüncü bölümde, korumacılık anlayışının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda yapılabilecek çalışmalar incelenmiştir. Konunun bu kadar gündemde olmasına karşın koruma çalışmalarının ülkemizde neden başarısız olduğu araştırılmış, konuyla ilgili genel sorunlar alt başlıklarla irdelenmiştir.Bu kavramın geliştirilip her kesimde yaygınlaştırılması için neler yapılabileceği araştırılmış, bir takım çözüm önerileri getirilerek tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study in what conditions the protection comprehension started and how it developed since the first civilizations in Turkey and the World was researched. In the first part, shaping of protection in a historic process was explained. First of all the development of protection in the world was examined, in the light of this the fact of protection in Old Egypt and Mesopotamia, Antique Period, Roman Period, spreading period of Christianity, The Middle Ages, New Ages, Renaissance and in the last centuries was examined. In this part besides it was dealt with international meetings,statutes and treaties about the subject, the international organizations that make studies on this subject were examined. The development of protection in Turkey was begun to be examined with taking Ottoman Empire, 19th century and Republic Periods into consideration. In the second part, the protection laws in the World and Turkey, the institutions that deal with this subject were examined. After examining the legal and organizational structures of the countries which become successful in protection like United Kingdom, Germany, France, Italy, Canada, Greece, Poland it was dealt with the institution that deal with protection in our country, the laws put about mis subject since The Ottoman Empire were examined. Committee decisions were also dealt while examining the legal structure. The positive and the negative ways of each law was scrutinized while examining the protection laws in our country, the protection concept was critisized by making a general evaluation at the end of the section. In the third part, the studies that could be done about developing and spreading the protection comprehension were examined, even though the subject is in the agenda thatIV much why the protection studies in our country became unsuccessful was researched general problems about the subject were scrutinized with subtitles. What to be done for developing the concept and spreading in each section was researched, the thesis is ended with bringing some solution suggestions.