A general system design for automatic boiler control
Otomatik kazan kontrolu için genel sistem tasarımı
- Tez No: 65580
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Enerji taşıyıcısı olarak buhardan faydalanan bir sanayi tesisi, hem iş hem de ısı için üretim gereksinimlerini aynı anda ve en az maliyette karşılamak zorundadır. Sanayi tesisleri, kontrol sistemlerine ileri kontrol ve optimizasyon tekniklerini uygulayarak birim üretim için gerekli enerji maliyetini önemli oranda azaltabilirler. Otomatik kontrol sistemlerdeki iyileştirme çalışmaları öncelikle enerjinin kaynağı olan buhar kazanlarında odaklanmalıdır. Kazan kontrol sistemi, kazan içindeki enerji transferini düzenler ve buhar üretimi için gerekli hava, yakıt ve suyun en verimli ve en güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bu tez, güç üretim tesislerinin kontrol sistemlerini iyileştirmek ve karşılığında enerji tüketimini azaltmak için bazı birincil ileri kontrol ve optimizasyon tekniklerini önermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An industrial plant that uses steam as a carrier of energy must meet production requirements for both work and heat at the same time and at the minimum cost. Industrial processing plants can significantly reduce the energy cost per ton of product by the application of advanced control and optimization techniques in control systems. Improvement of automatic control systems should be focused firstly on the“source of energy”-steam boilers. Boiler control system regulates the transfer of energy in a boiler and maintains safe and efficient use of air, fuel and water in the generation of steam. This thesis advises some prime advanced control and optimization techniques to improve control schemes of the power plants and reduce the cost of energy in return.