Okul çağı öncesi(3-6 yaş)sağlıklı çocuklarda serum 25-OH D düzeyinin vitamin B12 ve folik asit düzeyleri üzerine etkisi
The effect of serum 25-OH D level on vitamin B12 and folic acid levels in pre-school (3-6 years) healthy children
  1. Tez No: 655798
  2. Yazar: ÖZLEM KEMER AYCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELÇUK YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Literatürde vitamin D'nin vitamin B12 ve folik asit arbsorbsiyonunu etkilediği bildirilmiştir. B12 vitaminin terminal ileumdan emiliminin kalsiyum (Ca) bağımlı olması ve Ca düzeylerinin de D vitamini düzeylerinden etkilenmesi nedeniyle D vitamininin her iki vitaminin emilimde dolaylı olarak etkili olduğu düşünülmektedir. Bağırsaktan folik asit emilimi için de D vitamini gereklidir. Çalışmamızda kronik hastalığı olmayan ve ilaç kullanmayan okul öncesi (3-6 yaş) sağlıklı çocuklarda D vitamini düzeyi ile B12 vitamini ve folik asit ilişkisini araştırmayı amaçladık. Hastalar ve yöntem: Kesitsel olarak planlanan çalışmaya, Ekim 2019-Ağustos 2020 tarihleri arasında, 3-6 yaş arasındaki (3 ve 6 yaş dahil) 130 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalardan hemogram, folik asit, vitamin B12, 25-OH D vitamini ve D vitamini metabolizması ile ilişkili olan kalsiyum, fosfor, ALP çalışılmıştır. Çalışmamızda 25-OH D düzeyinin 0,05). Yumurta, süt, süt ürünleri ve et tüketimi D vitamini yeterliliği ile ilişkili bulunmuştur (p0,05). Sonuç: D vitamini düzeyi vitamin B12 ve folik asitle pozitif yönde ilişki göstermektedir. Çocuklarda D vitamini eksikliği saptandığında beraberinde vitamin B12 ve folik asit eksikliği de olabileceği dikkate alınmalıdır. Ayrıca pasif sigara içiminin D vitamini düşüklüğü açısından risk oluşturduğu düşünülmelidir. Çocukların dışarda zaman geçirmeleri ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmaları teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been reported in the literature that vitamin D affects vitamin B12 and folic acid arbsorption. Vitamin D is thought to be indirectly effective in the absorption of both vitamins, since absorption of vitamin B12 from the terminal ileum is calcium (Ca) dependent and Ca levels are affected by vitamin D levels. Vitamin D is also required for folic acid absorption from the intestine. In our study, we aimed to investigate the relationship between vitamin D levels and vitamin B12 and folic acid in healthy preschool children (3-6 years old) who do not have chronic diseases and do not use drugs. Materials and Methods: 130 patients between 3 and 6 years old (including 3 and 6 years old) were included in the cross-sectional study between October 2019 and August 2020. Calcium, phosphorus and ALP, which are associated with hemogram, folic acid, vitamin B12, 25-OH vitamin D and vitamin D metabolism, were studied from these patients. In our study, a 25-OH D level of 0.05). Egg, milk, dairy products and meat consumption were found to be associated with vitamin D adequacy (p 0.05). Conclusion: Vitamin D level is positively associated with vitamin B12 and folic acid. When vitamin D deficiency is detected in children, it should be taken into account that vitamin B12 and folic acid deficiency may accompany. In addition, it should be considered that passive smoking poses a risk for low vitamin D levels. Children should be encouraged to spend time outdoors and gain a balanced diet.