Ampute yüzücülerde kinetik ve kinematik parametrelerdeki değişimin performansa etkisi
The effects of kinetic and kinematic parameter changes on front crawl performance in amputee swimmers
  1. Tez No: 655813
  2. Yazar: NEJLA GERÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR TATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, alt veya üst ekstremite ampute simülasyonunun serbest yüzme sırasında üretilen ilerletici kuvvetin büyüklük ve dağılımına etkisinin incelenmesidir. Ayrıca, ampute simülasyonunun kol ve bacak vuruşu kinematiğine etkisi de değerlendirilmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 15-25 yaş aralığında 11 sağlıklı erkek yüzücü dahil edilmiştir. Çalışma yüzücülerin tek kolları veya tek bacakları bağlanarak ampute simülasyonu yapmaları esasına dayanarak tasarlanmıştır. Yüzücülerden üç farklı yüzme koşulunda (TES: tüm ekstremiteler serbest, KSA: kol simule ampute ve BSA: bacak simüle ampute serbest yüzme) 10 saniye boyunca maksimum hızda yüzmeleri istenmiştir. Kabloya bağlı yüzme sistemiyle elde edilen zirve kuvvet, ortalama zirve kuvvet ve impuls değerleri incelenmiş, kameralar kullanılarak kinematik değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to examine the effect of lower and upper limb amputee simulation on the magnitude and distribution of the propulsive force in front crawl swimmers. In addition, the effect of amputee simulation on arm stroke and leg kick kinematics has also been evaluated. Material and methods: Eleven healthy male swimmers ages 15-25 years were participated in the study. Swimmers have been simulated amputees by restraining their single arms or legs. The swimmers were asked to swim at maximum speed for 10 seconds in three different conditions: normal (N-FCS), arm amputee simulated (ASA-FCS) and leg amputee simulated (LSA-FCS). Peak force, average peak force and average impulse values were examined using tethered swimming system and kinematic parameters were examined using cameras.