Amputesi olan bireylerde uyarlanmış yüzme öğretimi
Adapted swimming training in amputee individuals
  1. Tez No: 310969
  2. Yazar: IŞIL DRAVOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL SUVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir spor branşının öğrenilmesi, o branş için gerekli olan teknik eğitimler alınmadan tamamlanmış sayılmaz. Bu yüzden bu çalışma ampute bireylerde paralimpik branşlardan biri olan yüzme sporundaki her tekniğin öğretiminde kullanılan ve aşamaları belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada, amputesi olanlara yüzme öğretiminin nasıl uyarlanabileceği ve bu uyarlamaların uygulanması sonucunda ortaya çıkan sonuçların yüzücüye ve öğrenim aşamalarına sağladığı katkılar betimsel bir yöntemle açıklanmıştır.Araştırma konusu ve kavramsal çerçevesi ile ilgili literatür taranmış, konu ile ilgili veri toplama aracı olarak amputeli yüzücülerle çalışma yapmış kişilerle görüşülerek bilgi toplanmıştır. Bu bilgiler ve gözlemler ışığında amputeler ve yüzme öğretimi arasında anlamlı ilişkiler olduğu fark edilmiştir. Veriler ve bilgiler araştırmanın amacı doğrultusunda değerlendirilmiştir. İçerik çözümlemesi yoluyla da bu öğeler analiz edilerek elde edilen olgular yorumlanmıştır.Konu ile ilgili ülkemizdeki mevcut durum irdelendiğinde bedensel engelli nüfusumuza göre engelliler sporunda yapılması gereken çalışmaların yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Learning a sport branch is not be accomplished without receiving the necessary technical training for that branch. Hence this study has been done to determine the methods and phases used in the teaching of every technique in the swimming sport, which is one of the paralympic branches in amputee individuals.In this research, determining the methods used in the swimming training for the amputees and the effects of the results arising from the application of these methods on both the swimmer and the duration of the instruction is explained with a descriptive research.The literature about the research topic and the conceptual framework has ben scanned and required information has been gathered by interviewing with people who have worked with the amputee swimmers.Depending on these information and observations, it was realized that there are meaningful relations between amputees and swimming teaching. Those data and information have been evaluated through the purpose of the research.These elements have been analyzed through content analysis and obtained cases were interpreted.When the current situation about the topic is considered in our country, it is concluded that the studies that must be done in the handicapped sport are inadequate compared to our handicapped population.