Ampute futbolcularda hazırlık dönemi çalışmalarının fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkileri
The effects of preseason training program on physical and physiological parameters on amputee football players
- Tez No: 358980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yaptığımız çalışmanın amacı, 6 haftalık hazırlık dönemi antrenmanlarının ampute futbolcularda bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkilerini araştırmaktır.Çalışmaya yaşları 19-50yaş arasında Şahinbey Belediye Spor Kulübü ve Gaziantep Bedensel Engelliler Spor Kulübü ampute futbol takım oyuncuları dahil edildi.Takımlara 6 haftalık hazırlık dönemi antrenman programı uygulandı. Araştırmamızda ampute futbol oyuncularının; yaş, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı, sırt kuvveti, bacak kuvveti, el kavrama kuvveti, esneklik, dikey sıçrama, vücut yağ yüzdesi, 30 m sprint testi ve 1 mil koşu testleri uygulandı. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 16.0 istatistik programı kullanıldı. Araştıma grubunun ön test ve son test arasındaki analiz için Paired Samples T tesi uygulandı. Deneklerin hazırlık dönemi ön test ve son test ölçümlerine göre; vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, el kavrama kuvveti, sırt kuvveti, bacak kuvveti, esneklik, anaerobik güç, 30 m.
Özet (Çeviri)
Purpose of our work is to search the effects of six week preseason training program on amputee soccer players regarding some physical and physiologic parameters. Şahinbey Municipality Sports Club and Gaziantep Disabled Persons Sports Club amputee football players who were between 19-50 years old, were included in the program. The teams were applied 6 weekspreseason training program. In our research, the amputee football players were applied some tests such as age, height and weight, back strength, leg strength, hand grip strength, flexibility, vertical jump, body fat percentage, 30 m sprint, and 1 mile run. For the evaluation of the obtained data, SPSS 16.0 statistic program was used.