Erişkinlerde unipolar depresyonda serum protein S100B düzeyi intihar riskinde potansiyel bir belirteç olabilir mi?
Could serum protein S100b level be A potential marker insuicide risk in unipolar depression in adults?
  1. Tez No: 655815
  2. Yazar: CELAL YAŞAMALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: İntihar davranışı tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olup, önlenebilir ölümlerin başında gelmektedir. Yapılan çalışmalarda S100B proteininin intihar riski olan hastalarda arttığı saptanmıştır. Biz de çalışmamızda intihar düşüncesi olan depresyon hastalarında tedavi öncesi ve tedavi sonrası S100B seviyelerini sağlıklı kontrollerle karşılaştırdık. Gereçler ve Yöntem: Araştırmaya depresyon tanısıyla psikiyatri servisinde yatarak tedavi gören ve intihar düşüncesi olan 29 hasta ve 29 sağlıklı kontrol grubu dâhil edilmiştir. Hasta grubuna tedavi başlangıcında İOÖ, RBSÖ ve ÇÇTÖ uygulanmıştır. Hasta grubunda hem tedavi öncesinde hem tedavi sonrasında serum S100B değerleri ölçülüp sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hasta grubunda tedavi öncesi S100B değerlerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır ( p˂0,05). Tedavi sonrasında ise hasta grubu ile kontrol grubu arasındaki anlamlı farklılığın ortadan kalktığı gösterilmiştir ( p>0,05). Hasta grubunda tedavi öncesi S100B seviyeleri ile İOÖ arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır ( p>0,05). RBSÖ ile tedavi öncesi S100B değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiş olup hasta grubunda benlik saygısı azaldıkça S100B seviyeleri artmıştır ( p˂0,05). Tedavi öncesi S100B değerleri ile ÇÇTÖ puanları karşılaştırılmış ve aralarında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır ( p>0,05). Sonuç: Araştırmamızda hasta grubunda tedavi öncesi S100B seviyelerinin kontrollere göre anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmış ve tedavi sonrasında bu farkın ortadan kalktığı gösterilmiştir. Çalışmamızda hastalarda tedaviye yanıtla S100B seviyesi arasında bir ilişki olabileceği gösterilmiştir. Ayrıca hasta grubunda tedavi öncesi S100B seviyeleri ile İOÖ arasında RBSÖ'nin aracılık ettiği dolaylı bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Hastalarda benlik saygısı azaldıkça S100B seviyelerinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Backgrounds: Suicidal behavior is a significant public health problem worldwide and is one of the leading preventable deaths. Studies have found that S100B protein was increased in patients at risk of suicide. In our study, we compared pre- treatment and post-treatment S100B levels in patients with depression and suicidal ideation with healthy controls. Methods: The study included 29 patients with suicidal ideation who were hospitalized in the psychiatry inpatient clinic with a diagnosis of depression and 29 healthy controls. Before the treatment, the patient group was administered SPS, RSES and CTQ. Serum S100B levels were measured before and after treatment in the patient group and the results compared with the healthy control group. Results: It was found that the pre-treatment S100B values in the patient group were significantly higher than the control group (p˂0.05). After the treatment, it was shown that the significant difference between the patient and the control group disappeared (p> 0.05). It was found that there was no significant correlation between pre-treatment S100B levels and SPS in the patient group (p> 0.05). A statistically significant relationship was found between RSES and pre-treatment S100B levels, and S100B levels increased as self-esteem decreased in the patient group (p˂0.05). The pre- treatment S100B levels and CTQ scores were compared and no significant relationship was found between two scales (p> 0.05). Conclusions: Pre-treatment S100B levels in the patient group were significantly higher than the controls, and this difference was shown to disappear after treatment. So, there may be a relationship between response to treatment and the S100B level in patients. Also, there was an indirect relationship between suicide probability and S100B mediated by self esteem. So the increased level of S100B protein may be an indicator of self esteem than the suicide probability before the treatment.