Tavuklarda farklı zorlamalı tüy döküm yönteminin yumurta kalitesi ve verim performansına etkisi
Effect of different forced moulting methods on egg quality and yield performance in chickens
- Tez No: 655823
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL BAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, ATAK-S yerli ticari yumurtacı hibritlerde farklı besleme yöntemleriyle tüy dökümünün verim performansı ve yumurta kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma da 4 farklı besleme yöntemi kullanılmış olup, birinci grup kontrol grubu, ikinci grup mermer tozu, üçüncü grup arpa ve dördüncü grup yonca unu ile beslenerek zorlamalı tüy dökümü yöntemi uygulanmıştır. Araştırmada yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yem tüketimi ve yemden yararlanma değerleri ile yumurta iç ve dış kaliteleri belirlenmiştir. Yumurta verimi kontrol, mermer tozu, arpa ve yonca unu gruplarında sırasıyla % 64.59, %62.95, %62.04 ve %67.80 olarak belirlenmiş olup, yonca unu ve kontrol grubunda daha yüksek bulunmuştur (P0.05). Deneme gruplarında günlük yem tüketimi 140.24, 134.40, 127.37 ve 137.10 g olup, yemden yararlanma ise 3.47, 3.13, 3.76 ve 2.90 olarak tespit edilmiştir. Yumurta kalitesinde dış kalite özelliklerinden sadece kırılma direncindeki farklılıklar önemli bulunmuştur. Kabuk kalınlığı, şekil indeksi ve yumurta ağırlığı arasında farklılık gözlenmemiştir (P>0.05). İç kalite özelliklerinden Ak İndeksi (%), Sarı İndeksi (%), haugh birimi ve ak pH'sı arasında farklılık belirlenmemiştir (P>0.05). Yumurta sarı rengi L, a* ve b* değerlerinden sadece a* değeri bakımından önemli farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ATAK -S yerli ticari yumurtacı hibritlerde farklı tüy dökümü yöntemlerinin uygulamasının ikinci verim yılında verim performansı incelendiğinde yonca unu uygulamasının daha avantajlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of molting on yield performance and egg quality with different feeding methods in ATAK-S domestic commercial laying hybrids. In the research, 4 different feeding methods were applied. The forced grouping method was applied in the form of feeding the first group control group, second group marble powder, third group barley and fourth group clover flour. In the research, egg yield, egg weight, feed consumption and feed utilization values, internal and external quality of eggs were determined. After molting with four different molting forced methods, the 2nd-period egg cage feed was started. Egg production was determined as 64.59%, 62.95%, 62.04% and 67.80% in control, marble powder, barley and alfalfa flour groups, respectively, and it was higher in alfalfa flour and control groups (P0.05). Considering the internal quality features, the difference there was no between Ak Index (%), Yellow Index (%), H.B. and Ak pH. Egg yellow color L, a* and b* values, only a* significant difference was determined in terms of value. In conclusion, it can be said that alfalfa flour application is more advantageous when the yield performance of the application of different molting methods in ATAK -S domestic commercial layer hybrids is examined in the second yield year