Değişik zorlamalı tüy döküm yöntemlerinin yumurtacı sürülerde yumurta verimi ve kalitesine olan etkileri
The Effects of different forced molting methods on egg production and egg quality in egg layers
- Tez No: 109732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışma tüy dökümüne zorlamada kullanılan farklı üç yöntemin kahverengi yumurtacı (Rose Brown) tavukların canlı ağırlık kaybı, yaşama gücü, yumurta verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Değişik zorlamalı tüy döküm yöntemlerinin yumurtacı sürülerde yumurta verimi ve kalitesine olan etkilerini karşılaştırmak amacıyla, 72 haftalık, 288 adet kahverengi yumurtacı tavuk, üçerli gruplar halinde kafeslere yerleştirilmiştir. Denemede, üç deneme grubundan birine 7 gün boyunca sadece dane arpa verilmiştir, 2. gruba 6 gün boyunca açlık uygulanmış. Diğer gruba ise, 15000 ppm çinko (ZnO formunda) katkısı yapılmış yem 10 gün süre ile verilmiştir. Zorlanım uygulamalannın bitiminde yumurta yemi ile beslemeye dönülmüştür. Deneme süresince aydınlatma ve su kısıtlaması yapılmamıştır. Araştırmada incelenen özelliklerden canlı ağırlık ve yumurta kalitesine ait değerler deneme öncesi, %1, % 50, pik verim ve dönem sonu olmak üzere 5 ayrı dönemde incelenmiştir. % 1 verim döneminde meydana gelen canlı ağırlık kayıpları, açlık, arpa ve ZnO uygulanan gruplarda sırasıyla % 19.73, % 19.71 ve % 15.32 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
n THE EFFECTS OF DIFFERENT FORCED MOLTING METHODS ON EGG PRODUCTION AND EGG QUALITY IN EGG LAYERS ABSTRACT The present study was conducted to determine the effects of three different forced molting methods on body weight loses, mortality, egg production and egg quality in Rose Brawn egg layers. To compare the effects of the different force molting methods on egg production and quality, 288 brown layers (72 weeks of age) were housed in groups of 3 per cage. In the experiment, first group was given only whole grain barley for 7 days, second group was fasted for 6 days and the third group was fed with normal laying diet containing 1 5000 ppm/ kg Zinc addition (as ZnO) for 10 days. Then all groups were fed with a normal laying diet until 92 weeks of age. Water and light were available continously to all treatments throughout the experiment. The values of body weight and egg quality, which were two of the characteristics, were examined in five different period such as prior to experiment, % 1, % 50, pike egg production and end of the experiment. In the % 1 egg production period, the weight losses of the three groups (6 day fast, 7 day whole grain barley and 10 day layer diet containing 15000 ppm/kg added Zinc) were 19.73, 19.71 and 15.32 percent respectively. The weight losses of the groups at the end of the experiment were % 0.51 for the 6 day fast applied group, % 1.76 for the 10 day 15000ppm/kg ZnO applied group and 1.87 increase for the 7 day whole grain barley applied group.