Parametrik integral dizileri ve Catalan sayı dizileri üzerine
On parametric integral sequences and sequences of Catalan number
- Tez No: 655837
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Parametrik integraller, içerisinde parametre bulunduran integraller olup fen ve matematik bilimleri içerisinde bu tip integrallerinin hesaplanmaları üzerine ulaşılan bilgiler önemlidir. Parametrik integraller standart integrasyon yöntemleri kullanılarak hesaplanabildiği gibi çoğu durumda iç içe geçme ile hesaplama yöntemi kullanılarak bu integraller için tekrarlama formülleri bulunabilmektedir. Parametrik integrallerin hesaplanmaları sırasında farklı bir integrale ulaşılabilmekte veya kombinatoryal ilişkiler üretilebilmektedir. Üretilen kombinatoryal ilişkilerden hareketle rasyonel veya tamsayı dizilerine geçilebilmektedir. Bu tez çalışmasında, logaritmik integral dizileri ve rasyonel integral dizilerinin hesaplanmaları, integral dizilerinden Catalan sayılarının ve rasyonel sayı dizilerinin üretilmeleri üzerine bilgiler sunulmaktadır. Tezin birinci bölümünde, tezin diğer bölümleri için gerekli olan bilgiler verilmiş, tezin amacı belirtilmiş ve tez ile ilgili literatür bilgileri sunulmuştur. Tezin ikinci bölmünde logaritmik integral dizileri için formüller verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde rasyonel integral dizileri için yineleme bağıntıları sunulmuştur. Tezin dördüncü bölümünün birinci kısmında integral dizileri ve Catalan sayıları arasındaki ilişkiler gösterilmiştir. Tezin dördüncü bölümünün ikinci kısmında integral dizilerinden rasyonel sayı dizileri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Parametric integrals are integrals that contain parameters, and the information obtained on the computation of such integrals in science and mathematics is important. While parametric integrals can be calculated using standard integration methods, in most cases, recursion formulas can be found for these integrals by using nested calculation method. During the calculation of parametric integrals, a different integral can be reached or combinatorial relations can be produced. Based on the combinatorial relationships produced, rational or integer sequences can be passed. In this thesis, information is presented on the computation of logarithmic integral sequences and rational integral sequences, and the generation of Catalan numbers and rational number sequences from integral sequences. In the first part of the thesis, the information required for the other parts of the thesis is given, the purpose of the thesis is specified and the literature information about the thesis is presented. In the second part of the thesis, formulas for logarithmic integral sequences are given. In the third part of the thesis, recursion relations for rational integral sequences are presented. The relationships between integral sequences and Catalan numbers are shown in the first part of the fourth chapter of the thesis. In the second part of the fourth part of the thesis, rational number sequences are produced from integral sequences.