Diyarbakır koşullarında tane bezelye çeşitlerinde sulama ve ekim zamanının verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 65585
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
VII DİYARBAKIR KOŞULLARINDA TANE BEZELYE ÇEŞİTLERİNDE SULAMA VE EKİM ZAMANININ VERİM VE VERİM UNSURLARINA ETKİSİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA B. TUBA BİÇER DİCLE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI 1997/ Sayfa: 70 ÖZET 1995 / 96 yetişme döneminde yürütülen bu araştırma, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri deneme arazisinde, ekim zamanı ve sulama uygulamalı olarak iki ayrı deneme halinde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, 2 farklı ekim zamanının ( 29 Kasım ve 16 Şubat ) ve sulama uygulamalarının tane bezelye çeşit ve hatlarında ( Utrillo, Bolero, Rondo, Progress, Sakarya, G101, Ariane, G102 ve G103 ) verim ve verim komponentlerine olan etkisini incelemektir. Bölünmüş Parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamak olarak kurulmuştur. Çıkış, çiçeklenme, bakla bağlama ve olgunlaşma süreleri, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, tane verimi, biyolojik verim, bintane ağırlığı ve protein oranının ekim zamanı geciktirildikçe azaldığı, sulama ile bitki boyu, bitkide bakla sayısı, tane verimi, 1000 tane ağırlığı, protein ağırlığı ve biyolojik verimin arttığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelime : Bezelye {Pisum sativum), Ekim zamanı, Sulama, Çeşit.
Özet (Çeviri)
VIII THE EFFECT OF DIFFERENT DA TES AND 1RRIGA TION ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF FIELD PEA CULTIVARS IN DİYARBAKIR Master Thessis Behiye Tuba BİÇER 1997/ Page: 70 Abstact This study was conducted during the growth season of 1995/96 at Diyarbakır. Object of study to evaluate yield and yield component of 9 cultivars and lines of Pisum sativum (Utrillo, Bolero, Rondo, Progress, Sakarya, G101, Ariane, G102 ve G103) under 2 dates of sowings (29 Nov. and 16 Feb.) and irrigation application. The experiment was carried out in randomized split plot design with three replications. It was determined emergence, flowering, pod setting, and maturing time, plant height, the first pod height, pod lenght, pod/plant, seed yield, biological yield, 1000 seed weight and protein content decreased with later sowing dates.The plant height, pod/plant, seed yield, biological yield, 1000 seed weight and protein content increased in irrigation application experiment. Key Words : Pea {Pisum sativum), Sowing date, Irrigation, Cultivars.