Heavy metal and cinema: The diversity of heavy metal movies in Hollywood and European Cinema
Heavy metal ve sinema: Hollywood ve Avrupa sinemasında heavy metal filmlerinin çeşitliliği
  1. Tez No: 655851
  2. Yazar: BATU ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA ÖZKARACALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Başlangıcından itibaren heavy metal, korku filmlerinden ilham alan ilk heavy metal gruplarından beri özellikle korku sinemasının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Ancak, on yıllar boyunca, heavy metal farklı alt türlere ayrılmış ve bu ayrım sinemaya belirgin bir şekilde yansımıştır. Bu çalışmanın amacı da sinema ve heavy metal müzik arasındaki ilişkiyi incelemek; heavy metal filmlerini ve karakterlerini analiz etmek ve farklı Batı toplumları arasında nasıl ve neden değişik biçimlerde temsil edildiklerini heavy metal müziğinin tarihi ile karşılaştırarak sorgulamaktır. Bunu tespit edebilmek için önce heavy metal müziğinin gelişimi ve sinema aracılığıyla yapılan temsilleri saptanacak, eş zamanlı olarak, heavy metal ve sinemanın erken kombinasyonları ortaya çıkarılacak, ve son olarak heavy metal dinleyicilerinin Hollywood ve Avrupa sineması dahilinde nasıl değişkenlik gösterdikleri analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
From the beginning, heavy metal has been an integral part of the cinema, especially in the horror genre since the first heavy metal bands were influenced by horror movies. However, through decades, heavy metal was divided into different sub-genres and this division was reflected on cinema distinctly. The purpose of this study is to examine the relationship between cinema and heavy metal music; to analyze heavy metal movies and characters and to question how and why they are represented differently among Western societies, comparing them with the history of heavy metal. To be able to establish this, at first, the evolution of heavy metal and its representation in the medium of cinema will be analyzed concurrently to find out how early combination of cinema-heavy metal began and lastly, how metalheads differentiate within the cinema of Europe and Hollywood.