Öğretmenlerin 'Seç–Katıl–Öğren Hizmet İçi Eğitim Teknolojileri Programı'nı değerlendirmesi ve katılımlarının bireysel yenilikçilik özelliklerine göre incelenmesi
Teachers' assessment of 'Select-Join-Learn in-Service Training Educational Technology Program' and investigation of their participation in terms of their individual innovativeness features features
- Tez No: 655850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR, PROF. DR. FEZA ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin eğitim ve bilişim teknolojileri okuryazarlığı ve entegrasyonu ile ilgili düzenlenen hizmet içi eğitim programını değerlendirmesi ve katılımlarının bireysel yenilikçilik kategorilerine göre incelenmesidir.“Seç-Katıl-Öğren (SKO) Hizmet İçi Eğitim Teknolojileri Programı (HİETP)”nın özelliği, öğretmenlerin kendi ihtiyacına uygun olan eğitime mesai saatlerindeki boş ders saatlerinde gönüllü olarak katılabilmesidir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma vakfa bağlı dört farklı kampüste aktif olarak ders veren ilkokul, ortaokul ve lisedeki 536 öğretmen ile 2018-2019 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Kılıçer ve Odabaşı (2010)'nın Türkçe uyarlamasını yaptığı“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği (BYO)”, bu araştırma kapsamında geliştirilen“Hizmet içi Eğitim Teknolojileri Programı Memnuniyet Ölçeği (HEPMO)”ve“Teknolojik Araçları Derse Entegre Etme Anketi (TDA)”kullanılmıştır. Bulgulara göre, SKO HİETP katılan öğretmenlerin öncü (%57) ve yenilikçi (%42,6) kategorisinde oldukları görülmüştür. Bunun yanı sıra, eğitime katılan öğretmenlerin, katılmayan öğretmenlere göre istatistiksel olarak daha yenilikçi olduğu ortaya çıkmıştır. SKO HİETP yönelik öğretmenlerin memnuniyetleri incelediğinde ise memnuniyetlerinin SKO stratejisi alt boyutunda çok yüksek, mesleki gelişime katkı alt boyutunda ise yüksek olduğu görülmüştür. Teknoloji entegrasyonlu öğrenme ortamları tasarlama eğitimlerine katılan öğretmenler, aldıkları eğitimlerdeki araçları derslerine entegre ettiğini ya da etmeyi düşündüğünü belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is for teachers to evaluate the in-service training program regarding the literacy and integration of education and information technologies and to examine their participation according to individual innovation categories. The feature of the“Select-Join-Learn (SJL) In-Service Training Educational Technologies Program (ISETP)”is that teachers can voluntarily participate in the training that suits their needs when they have no class at school. In the present study, descriptive statistics model was used. The study was carried out in 2018-2019 academic year with 536 teachers in primary, secondary and high school who actively teach in four different campuses of foundation.“Individual Innovation Scale (IIS)”, which was adapted to Turkish by Kılıçer and Odabaşı (2010),“In-Service Educational Technologies Program Satisfaction Scale (ISETPS)”developed within the scope of this research, and“Technology Integration Tools Questionnaire”(TITQ) were used as data collection tools. According to the findings, it was found that teachers participating in SJL ISETP were in the early adopters (57%) and innovators (42.6%) category. When the satisfaction of teachers for SJL ISETP was explored, it was concluded that their satisfaction was very high in the SJL strategy sub-dimension and high in the contribution to professional development sub-dimension. The teachers, who participated in the trainings on designing technology integrated learning environments, stated that they integrated or intend to integrate the tools they learned in the training courses.