The relationship between, customer experience, consumer innovativeness and brand loyalty on subscription types of software users
Abonelik yazılımı kullanıcılarında müşteri deneyimi, tüketici yenilikçiliği ve marka sadakati ilişkisi
  1. Tez No: 655857
  2. Yazar: EFE YAVUZER
  3. Danışmanlar: DR. AHMET NİHAT TAVŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, Müşteri Deneyimi, Müşteri Yenilikçiliği ve Marka Sadakati kavramları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmayı yaparken, yazılım kullanıcıları, araştırmayı yapmak üzere örnek grup olarak seçilmiştir. Her ne kadar Müşteri Deneyimi farklılaşma yarışında ve müşterilerin zihninde yer almak isteyen şirketler için çok kritik bir konu olsa da son birkaç yılda değeri anlaşılmış ve akademik ve iş dünyasında yeni kaynakların aktif olarak eklendiği bir alandır. Müşterilerinin yenilikçilik seviyesi bilgisine sahip bir kurum, müşteri portföyüne göre şirketin geleceğini ve gidişatını belirleyebilir. Araştırmada üçüncü konu olan Marka Sadakati seçilmiştir. Şirketlerin müşterileri için ulaşmaya çalıştıkları ve sürdürülebilir bir iş modeline sahip olmalarında kullandıkları önemli silahlardan biridir. Firmalar sadece hizmet veya ürünlerini geliştirmekle kalmaz aynı zamanda son kullanıcılara yaklaşımlarını belirleyen iş modellerinde da yenilikler yapabilirler. Halen yazılım endüstrisinde kalıcı lisanslama ve abonelik lisanslama yöntemleri kullanılmaktadır. Bu araştırma ayrıca yukarıda belirtilen üç ana konunun yazılım endüstrisindeki lisanslama tercihi üzerindeki etkisini araştırmayı planlamaktadır. Tüm bu bilgiler göz önüne alındığında, aktif olarak yazılım kullanan 416 katılımcı araştırma kapsamında üç farklı akademik ölçek içeren soruları cevaplamıştır. Faktör ve güvenilirlik testleri SPSS kullanılarak uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre, Müşteri Deneyiminin Müşteri Yenilikçiliği ve Marka Sadakati üzerinde pozitif bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Marka Sadakati ve Müşteri Yenilikçiliğinin, abonelik lisanslamasını tercih eden müşteriler üzerinde pozitif bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Ancak araştırmada, müşteri yenilikçiliğinin müşteri deneyimi ve abonelik yöntemi arasında ılımlı bir etkiye sahip olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relationship between the concepts of Customer Experience, Customer Innovation and Brand Loyalty. While doing this research, software users were selected as the group to conduct the research. Although Customer Experience is a very critical subject for companies that want to take part in the differentiation race and in the minds of customers. Customer Innovativeness is an area in the academic and business world, where new resources are actively added. An institution with knowledge of the level of innovation owned by its customers can determine the future and course of the company according to the customer portfolio. The main purpose of bringing customers to the center and offering them experience and measuring their innovation is actually giving us the third subject covered in the research, Brand Loyalty. The factor that companies try to reach for their customers and have a sustainable business model. Firms do not only develop their services or products. Likewise, they can go for innovation in business models that determine their approach towards end users. Permanent licensing and Subscription licensing methods are currently used in the software industry. This research also plans to explore the impact of the three main issues mentioned above on the licensing preference in the software industry. Considering all this information, 416 participants' actively using software answered the questions containing three different academic scales within the scope of the research. Factor and reliability tests were applied by using SPSS. According to the data released, Customer Experience has proven to have an impact on Customer Innovation and Brand Loyalty. Brand Loyalty and Customer Innovation has been proven to affect customers who prefer subscription licensing. However, in the research, it was understood that customer innovation does not have a moderate effect between customer experience and subscription method.