Güç tutuşurluk apresinin denim kumaş özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation on the effect of flame retardant finishing on denim fabric properties
- Tez No: 655872
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DURU BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, performans özelliğini kaybetmeden güç tutuşur denim kumaş üretmektir. Bu amaçla 4 farklı ön terbiye işlemine sahip 8 farklı kumaş numunesi üretilmiştir. Güç tutuşurluk özelliği, kumaşın alev geciktirici kimyasal ile terbiyesine göre elde edilmiştir. Ayrıca apreli kumaşlara 5 tekrarlı rins yıkama uygulanmıştır. Sonuçlar, sınırlı alev yayılma testi, hava geçirgenlik testi, yırtılma mukavemeti testi ve sertlik testleri yapılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre güç tutuşurluk apresi yapılan numunelerde alevlenme, parlama veya delik oluşumu gözlenmemiştir. Genel olarak apre ve tekrarlanan yıkama işlemlerinin hava geçirgenlik değerlerini bir miktar düşürdüğü ancak ön terbiye işlemleri farklı olan bazı numunelerde değişiklik olmadığı görülmüştür. Güç tutuşurluk apresi ve tekrarlı yıkama sonrası yırtılma mukavemeti değerleri TS 2791'e göre belirlenen sınır değerlerin üzerinde bulunmuştur. Tüm numunelerde güç tutuşurluk apresi sonrası yumuşaklık bir miktar azalmış ve kumaşlar sertleşmiştir. Ancak ön terbiyede sadece yakma uygulanan numunelerde bu azalma diğerlerine göre daha fazla olmuştur. Apreli kumaşların yıkanmasından sonra genel olarak yumuşaklık değerlerinde artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce flame retardant denim fabric without losing the performance feature. For this purpose, 8 different fabric samples with 4 different pretreatment processes were produced. The flame retardant property was obtained according to the method of treating the fabric with chemical that provides flame retardancy. In addition, 5 repetitive rins washing was applied to the finished fabrics. The results were evaluated by performing limited flame spread test, air permeability test, tear strength test and stiffness tests. According to the results obtained no flaming, glowing or hole formation was observed in the samples with flame retardant finishing. In general, it was observed that finishing and repeated washing processes slightly decreased the air permeability values, but there was no change in some samples according to the pretreatment processes. Tear strength values after flame retardant finishing and repeated washing were found above the limit values determined according to TS 2791. In all samples, softness decreased a little after flame retardant finishing, and fabrics became stiff. However, this decrease was more than the others in the samples that were applied only singeing in pretreatment. After washing the finished fabrics, an increase was observed in the softness values in general.