Tekstilde kimyasal bitim işlemleri (güç tutuşurluk, buruşmazlık, su geçirmezlik ve su iticilik)
  1. Tez No: 79075
  2. Yazar: KEVSER TANLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SÜMENGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
02ET Güç tutuşurluk bitim işlemlerinin tekstil endüstrisinde pek çok uygulama alanı vardır. Bunlar askeri giysi ve malzemelerine, Giyim eşyalarına ve ev tekstillerine uygulanmaktadır. Son yıllarda güç tutuşurluk bitim işlemleri gittikçe artan önem kazanmaktadır. özellikle sinema, tiyatro, müze, gazino, hastahane, huzurevi, otel, kreş ve okullar gibi topluma açık yerlerde güç tutuşur tekstil mamulleri yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Buruşmazlık bitim işlemi, selüloz esaslı mamullerin sentetik liflerle rekabet edebilmesi amacıyla ortaya çıkan ve yaygınlaşan bir işlemdir. Bir tekstil mamulüne suyu geçirmesini önlemek için su geçirmezlik ve su iticilik bitim işlemi uygulanır. Bu alanda fluorokarbonların kullanılmasıyla başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Denemelerimizde fluorokarbon esaslı bir madde ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In textıle industry, the flame retardent finishing treatments have found many application areas, such as army garments and materials, vehicles, clothings and home textiles. In recent years flame retardent treatments have gained considerable importance. In public open areas, such as cinemas, theatres, museums, hospitals, kindergartens, halls and casinos, flame retardent textile materials are used widely. Easy - care treatment for the cellulosic and regenareted based products are born to be necessary after fabrics made from synthetic fibres are used in many areas. In order to prevent water penetration in to the textile material, water resistant and water proof finishing processes are used. In this mean, fluorocarbons have given successful results. In our experiments a fluorocarban based product is used.