Turizm faaliyetlerinin kent içi ulaşım ağına etkileri ve çözüm önerileri (Reşadiye örneği)
The effects of tourism events on urban transportation network and solution (Reşadiye example)
  1. Tez No: 655871
  2. Yazar: ONUR ENES DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH NACİ AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünya'da, teknolojinin gelişerek ulaşım imkânlarının çeşitlenmesi ile birlikte turizm hareketleri hızla artmıştır. Bu artış sonucunda, turizm merkezlerinde ulaşım sıkıntıları yaşanmaya başlamıştır. Özellikle turizm merkezlerine bağlantısı olan yollar üzerinde trafik hacmi ve trafik yoğunluğu artmıştır. Böylece, turizm merkezlerine bağlanan güzergâhlar üzerine yeni ulaşım planlamaları yapılması gereksinimi doğmuştur. Başta İstanbul olmak üzere, Türkiye'de bulunan önemli turizm şehirleri, turizm bölgelerinde yaşanan trafik yoğunluğuna bağlı olarak, çeşitli ulaşım planlamaları yapmış ve bu problemlere çeşitli çözümler bulmaya çalışmıştır. Bu tez çalışmasında, turizm faaliyetlerinin kent içi ulaşım ağına etkileri, önemli bir termal turizm şehri olan Reşadiye ilçesi örnek verilerek açıklanmaya çalışılmış ve ilçede yaşanan ulaşım problemlerine çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışma kapsamında, Reşadiye'yi D-100 Karayoluna bağlayan, ilçe merkezi giriş kısmında bulunan Reşadiye Köprüsü'nün mobese araç sayım sonuçları aylara göre dağıtılmış ve çeşitli yöntemlerle yorumlanmıştır. Köprü girişinden sonra Şehir Merkezi ve Turizm Bölgesine ayrılan iki ana yolun araç sayımı manuel şekilde yapılmıştır. Sayımlar sonucu Turizm Bölgesi ve Şehir Merkezine yönelen araçların trafik hacimleri belirlenmiş ve bu yollar ile giriş köprüsü üzerinde hizmet düzeyi hesaplaması yapılmıştır. Hizmet düzeyleri hesaplanan yolların hangi gün ve ayda trafik yoğunluğu yaşandığı belirlenmiş ve bunun nedenleri araştırılmıştır. Yapılan araştırmalarda, ilçede yaşanan turizm faaliyetleri sonucu yaz aylarında kış aylarına oranla, araç sayımında önemli bir artış olduğu ve turizm bölgesine giden yol üzerinde hizmet kalitesinin yaz aylarında oldukça düştüğü sonucuna varılmıştır. Bunun nedeni, en çok termal oteller bölgesinde yazın yaşanan yoğunluktan kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Elde edilen bulgular sonucunda ilçede yaşanan trafik problemlerine çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout the world the tourism movements has risen with the development of technology, varying transportation ways. In a conclusion of this rise, the trasnportation problems have occured at tourism centers. Especially at the main road, connected with tourism centers, the density and traffic jam have risen lately. So, the need of planning new destinations through tourism centers has occured. The primary tourism center İstanbul and other cities, Turkey's tourism centers, have made various transportartion plans and tried to find solutions fort the traffic density at tourism centers. In this thesis work, the effects of tourism events on local transportation is presented with an example of city, Reşadiye known with its thermal tourism and the solutions about transportation problems, are offered. Throughout the thesis work, the security cameras placed at entrance bridge, binding Reşadiye to D-100 main road, are used to count on the number of vechiles categorizing as months. The outcomes are discussed with various methods. After passing through the entrance bridge, there are two roads seperating to city center and tourism area. The vechiles that pass through that roads are counted manually. In conclusion of countings, the density of vechiles that go into city center and tourism area and defined and the level of service is figured with the help of those two roads and entrance bridge. Its defined on which month and day the roads have density and traffic jam and the cuses of the situation are searched. According to the research, there is a remarkable rise in the summer time in a conclusion of tourism events, comparing to winter time. However, its also monitored that the quality of service has fallen in summertime as a consuquence of density at thermal hotels area. Various solutions for traffic problems occur at city are offered in the light of findings about the subject.