Factors affected business model competition in Aegean Region air transportation
Ege Bölgesi'nde hava taşımacılığı iş modeli rekabetini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 655897
  2. Yazar: TUĞÇE AYŞENUR TOSUNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ MESUT BÜKEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Havacılık endüstrisi, ekonomi ve turizm açısından ülkenin en önemli ve stratejik sektörlerinden biridir. Bu nedenle, endüstrinin rekabetçi olması ve hem iç hem de küresel pazarlarda rekabetçi kalabilmesi önemlidir. Buna ek olarak, bölgesel hava taşımacılığı, taşımacılığın en hızlı büyüyen kısımlarından biridir ve dünyada çok önemli bir role sahiptir. Bölgesel havayolu şirketleri, hizmet verdikleri bölgelerin ekonomik ve sosyal yaşamına büyük katkılarda bulunur ve bu bölgelere kolay erişim sağlar. Ulusal ve uluslararası stratejik kararları etkileyen faktörler üzerine çalışmalar yapılmıştır ve bölgesel hava taşımacılığında strateji ve iş modelini etkileyen faktörler hakkında kapsamlı ve açık bir literatür bulunmamaktadır. Bu çalışmada, genel olarak havayollarının rekabet stratejilerini ve iş modelini etkileyen faktörler araştırılmış ve bölgesel havayolu taşımacılığını etkileyen faktörler ortaya konulmuştur. Ege Bölgesi'ndeki bölgesel ulaşım dikkate alındığında, bu bölge için bölgesel hava taşımacılığını etkileyen faktörler belirlenmiştir. Araştırmada veriler, sektördeki deneyimli yöneticiler ve uzmanlarla yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış sorularla yapılan görüşmeler yoluyla nitel araştırma kapsamında toplanmıştır. Müzakereler sonucunda bölgesel ulaşımı etkileyen faktörler mevsimsel ya da tüm yıllı kapsayan iş olması, talep ve uçağın doluluk oranı, buna bağlı olarak seçilen uçak tipi ve modeli, ana taşıyıcıların uçtuğu havalimanlarının hub olarak seçilmesi, bölgedeki ikame ulaşım araçlarının gücü, bölgedeki genç nüfusun ekonomik düzeyi, slotları etkileyen uçuş tipinin seçimi olarak sıralanabilir. Bu faktörler görüşmeciler tarafından en fazla dile getirilen faktörler olup, işin başarılı olması için en önemli faktörler olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aviation industry is one of the country's most vital and strategic sectors in terms of economy and tourism. Therefore, it is critical that the industry is competitive and can remain competitive in both the domestic and global markets. In addition to this, regional air transport is one of the fastest growing parts of transportation and has a very important role in the world. Regional airline companies make great contributions to the economic and social life of the regions they serve and provide easy access to these regions. Studies on factors affecting national and international strategic decisions have been conducted, and there is no comprehensive and clear literature on factors affecting the strategy and business model in regional air transport. In this study, the factors that affect the competitive strategies and business model of airlines in general have been investigated and the factors affecting regional airline transportation have been introduced. By considering regional transportation in the Aegean region, the factors affecting regional air transportation determined for this region. In the study, the data were collected within the scope of qualitative research through interviews with structured and semi-structured questions with the experienced managers and experts in the sector. As a result of the negotiations, the factors affecting regional transport are being seasonal or all-year business, demand and aircraft occupancy rate, in parallel the type and model of the aircraft selected, selecting the hub of the main carriers flying, the power of substitute transportation vehicles in the region, the economic level of the young population in the region, the choice of the type of flight that affects the slots. These factors are the most commonly stated by the interviwees. These factors are the most important factors for regional transportation to be successful.