Görsel kültür – eğitimde görsellik ve gölge oyunu: Eğitimde uygulamalar – yenilikçi yaklaşımlar ve öneriler
Visual culture - visuality in education and shadow game: Applications in education - innovative approaches and suggestions
  1. Tez No: 655898
  2. Yazar: IDRIS CHASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Eğitimde geçmişten günümüze daha verimli olmak adına yüzlerce araştırma yapılmış, bir o kadar da metot ve strateji üzerinde durulmuş ve uygulamaya sokulmuştur. Bunlardan bazıları az başarılı, bazıları ise çok başarılı olduğu görülmektedir. Daha iyisini bulmak için her alanda olduğu gibi yeni arayışlara yönelim sürekli olmuştur. Göz ardı edilemeyecek, neredeyse araştırmacıların tamamının ittifak ettiği bir gerçek var ki, o da görsellerin ve dramanın eğitim olgusunda kullanımı çok önemli olduğudur. O yüzden özellikle bunun farkına varıldığı son iki (2) yüzyılda bu kabulden hareketle birçok görüş ortaya atılmış, yöntemler ve sistemler geliştirilmiştir. Bu düşünceden hareketle bu tezimize konu edilen gölge oyunu da bu çerçevede önemli olduğu kanatindeyim. Zaten yüzyıllar öncesinden tiyatronun toplumların eğitiminde önemli bir rol oynadığını unutmamamız gerekir. Aynı şekilde gölge oyunu da yine tiyatro gibi kitlelerin eğitilip dönüştürülmesi ve kültürün yapılandırılmasında mihenk taşı olmuştur. Değişik uluslar bu oyunu kendi kültürlerine uyarlayarak halkın eğitimine katkı sağlamışlardır. Bu tez çalışmasında Türk ve Yunan eğitim sistemlerindeki mevcut çalışmalar incelenerek karagöz oyununun eğitim aracı olarak kullanımı konusunda yapılan araştırmaları tarayarak elde edeceğimiz bulguların da ışığında öneriler ortaya koymak amacını gütmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In order to have efficiency in the field of education, huge numbers of studies and methods have been carried out or practiced for centuries and it seems that some have become more successful than others. There has been a continuously trend towards new studies in order to find the better one. Also, a broad consensus among scholars on the importance of usage of visual images or theatre in education exists. As a result of that, various views and approaches as well as methods have been put forward last two centuries. I believe that shadow play as my dissertation topic is very important in this regard. It should not be forgotten that theatre has always played an important role in transforming societies and, similar as theater, shadow play has became a turning point in cultural development of societies. Therefore, many nations have contributed to the education of society by adopting shadow play into their own culture. Nowadays, visual images are not only sued intensively but they are added to the process of education as well. It is fact that students need role models in this process. In other words, since emulation in children is high, it is beneficial to add good role models to education. According to studies, shadow plays or Karagöz as a traditional carakter are effective in children. In this study, my main aim is to provide some recommendations/proposals about the usage of Karagoz Shadow play as an educational tool. Studies and researches in the Turkish and Greek education systems will be analyzed and explored in this regard.