Türk tiyatrosunda kantocu kadınlar, tiyatroda kantonun yeri, önemi ve günümüzde yok olan kanto
Canto artists in Turkish theatre, the place and importance ofcanto in theatre and vanishing of canto
  1. Tez No: 655903
  2. Yazar: GÜZİN ŞEBNEM ÖZİNAL ÖZTEK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nin batılılaşma dönemi ve Cumhuriyet döneminde kanto sanatının yeri önemi, kadınların sahne üzerinde etkisi ve günümüzde kantonun yok olması araştırılmıştır. Osmanlı döneminde kadınların seslerini duyurmaları ve kadın kimliğinin kanto sanatı sayesinde ön plana çıkmaya başlaması, kanto sanatının İstanbul gecelerini kasıp kavurması Peruz Terzakyan, Şamram Kelliciyan, Küçük Verjin ve Amelya Hanım gibi döneminin ünlü kanto sanatçılarının sahne şovları ve hayat biçimleri ele alınarak Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine kanto sanatının tarihimizdeki yeri ve gelişen teknoloji yüzünden insanların eve kapanıp eğlence alanlarının yavaş yavaş kapanması bu durumun kantoyu etkilemesi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of canto as an art, during Westernization Age in Ottoman Empire and Republican Age, impact of women on stage and vanishing of canto in present days are investigated. In Ottoman Empire, due to canto, especially in İstanbul, women started to raise their voice and the identification of women came into prominence. This project aims to reveal the stage performances and personal lives of canto artists such as Peruz Terzakyan, Şamram Kelliciyan, Küçük Verjin and Lady Amelya in order to understand the meaning of canto from Ottoman Empire to Republican Age. It is also stated how the improvements in technology transformed the entertainment habits from outdoor places to home.