Identifying barriers to digital transformation for digital native companies in Turkey – A research approach using propositions
Türkiye'deki dijital yerli şirketler için dijital dönüşüm engellerinin tanımlanması - Önermeler kullanan araştırma yaklaşımı
  1. Tez No: 655902
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÜSTDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA PINAR İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dijital dönüşüm şirketlerin daha rekabetçi ve daha üretken bir yapıya geçmesine olanak sağladığı için Türkiye'de ve tüm dünyada yakın zamanda popüler trendlerden birisi olması bekleniyor. Dijital dönüşüm şirketlere bir çok alanda kolaylık sağlasada, arka plandaki zorlu süreçlerinden dolayı bir çok şirket uygulamakta başarılı olamamaktadır. Digital Yerli şirketler dijital çağda doğdukları için hali hazırda güçlü bir teknolojik altyapıları vardır. Bu sebeple teknololojik altyapısı zayıf olan geleneksel şirketlere karşı daha rekabetçilerdir. Ancak dijitalleşme süreklilik gerektiren bir süreçtir, ve endüstri 4.0 reformuyla da güçlü bir bağlantısı olması nedeniyle endüstriyel reformlar ile doğru orantılı olarak sürekli gelişmektedir. Bu sebeple dijital yerli şirketler sağlam bir teknolojik altyapıya sahip olmasına ragmen, üretken ve rekabetçi olmak için daima dijital dönüşüm süreçlerine ihtiyaç duyarlar. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiyedeki dijital yerli şirketleri için dijital dönüşümün önündeki engelleri belirlemektir. Almanya dijital dönüşümde Türkiye'den daha fazla deneyime sahip bir ülke olduğundan, bu çalışma Almanyadaki mevcut bir araştırmaya dayanmaktadır. Araştırma Almanyadaki geleneksel şirketler için dijital dönüşüm engellerini tanımlamıştır. Bu çalışmada, önceki araştırmada belirlenen engeller kullanılarak önermeler oluşturulmuştur. Bu önermeler, ilgili engellerin Türkiyedeki dijital yerli şirketlerdeki geçerliğini sorgulamaktadır. Veriler mülakat yöntemiyle dijital dönüşüm projelerinde çalışan uzmanlardan elde edilmiştir.Sonuç olarak, Almanyadaki dijital dönüşüm engellerinin bir çoğunun Türkiyedeki dijital yerli şirketlerde de gözlemlendiği görürmüşür. Ayrıca, Türkiyedeki Dijital yerli şirketlerde iki farkı engel (Yönetim engelleri, Düzenlemelerde Sık Değişiklikler) gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital Transformation (DT) is expected to be one of the most popular and critical trends for companies in Turkey and all over the world. DT provides a remarkable advantage, such as being more productive and competitive. Even though DT might lead to excellent advantages for companies, it is not a simple journey. DT may require making challenging decisions such as changing business models, organizational structure of a company as well as enhanced customer experience. Digital Native (DN) companies are born in the digital age. Due to their inherent digital power, they might be more competitive than Born-Traditional (BT) companies. However, digitization is a process that requires continuity, and it is continually evolving in line with industrial reforms, as it has a strong connection with industry 4.0 reform. For this reason, although DN companies have a solid technological infrastructure, they always require that digital transformation processes be productive and competitive. The main aim of this study is to identify the barriers to DT for DN companies in Turkey. As Germany is a country that is more experienced in DT than Turkey, this study is based on the existing research done in Germany. Here, barriers to DT for BT companies in Germany are identified based on a qualitative study. Within this study, the barriers from previous research are used to develop propositions. Data is obtained from qualitative interviews. Answers are used to evaluate the propositions to find out actual barriers to DT for Turkish DN companies. Thus, this study reveals that most of the barriers are common for Turkish DN companies and German BT companies. Furthermore, there are also additional barriers (Management barriers, and Frequent Changes in regulations) observed by Turkish DN companies.