Tüketici etnosentrizmi ve menşe ülke etkisinin satın alma niyeti üzerindeki etkisi
The effect of consumer ethnocentrism and country of origin on purchasing
  1. Tez No: 655913
  2. Yazar: YAĞMUR GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada tüketici etnosentrizmi ve menşe ülke bilgisinin yerli ve yabancı menşeli ürün satın alma eğilimleri üzerindeki etkisinin açıklanması hedeflenmiştir. Araştırma 15 yaş üzeri satın alma deneyimi olmuş 580 tüketicinin katılımıyla gerçekleşmiş olup ilk aşamada katılımcıların etnosentrik eğilimleri, daha sonra ürün satın alırken menşe ülke bilgisine ne denli dikkat ettikleri, son olarak da yerli ve yabancı menşeli ürünler için ayrı ayrı satın alma eğilimleri ölçülmüştür. Tüketici etnosentrizminin satın alma kararları üzerinde etkisi baskınken beklenene aksi bir şekilde katılımcıların menşe ülke bilgisine yoğun bir şekilde dikkat edilmediği bulgulanmıştır. Etnosentrik eğilimin sonucu olarak beklenen menşe ülke farkındalığı çalışmadaki katılımcılar tarafından desteklenmemiştir. Fakat beklendiği şekilde etnosentrik eğilim yükseldikçe yerli ürünleri satın alma eğilimi artarken yabancı menşeli ürünlere eğilimin azaldığı gözlenmiştir. Tüketici etnosentrizmi ve menşe ülke bilgisinin yerli ürün satın alma kararlarında yönlendirici bir role sahip olduğu tespit edilmiştir. Analizde bunun yanı sıra tüketici etnosentrizmi, menşe ülke ve satın alma eğilimlerinin demografik özellikler ile etkileşimi de incelenmiş; özellikle gelir, yaş ve eğitim durumlarına göre anlamlı farklılıklar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to explain the effect of consumer ethnocentrism and country of origin information on domestic and foreign product purchasing trends. The research was carried out with the participation of 580 consumers over the age of 15 who had purchasing experience; in the first stage the participants' ethnocentric tendencies, then to what extent they paid attention to the country of origin when purchasing the product, finally the purchase intentions for domestic and foreign products were analyzed. It has been determined that the effect of consumer ethnocentrism on purchasing decisions is dominant, however the participants do not pay much attention to country of origin. The consciousness of the country of origin expected as a result of the ethnocentric tendency was not supported by the participants in the research. However, as expected, as the ethnocentric trend increased, the tendency to purchase domestic products increased, while the trend towards foreign products decreased. Consumer ethnocentrism and country of origin information have been found to play a leading role in domestic product purchasing decisions. In addition to the analysis, the interaction of consumer ethnocentrism, country of origin and purchasing trends with demographic characteristics were also examined. Significant differences were observed, especially in accordance with income, age and educational background.