İki bezelye çeşidinde ekim sıklığı ve gübre dozlarının verim ve kalite üzerine etkisi
Effect on yield and quality characteristics of sowing frequencyand fertilizer doses in two peas types
  1. Tez No: 655916
  2. Yazar: AHMET OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Araştırmada iki bezelye çeşidi (Yaprak ve Utrillo), üç farklı sıra arası mesafe (40 cm, 50 cm, 60 cm) ve iki farklı azot dozu (3 kg/da, 6 kg/da)ile bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulmuştur. Denemede parsel alanları 8, 10, 12 m2 belirlenmiştir. Araştırmada, Yaprak ve Utrillo çeşidinde, farklı sıra arası ve azot uygulamalarının verim ve kalite özelliklerine olan etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu çalışmada, tane verimi yanında, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, 1000 tane ağırlığı, ham protein, yağ, karbonhidrat ve kül oranları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre incelen özelliklerden bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, dal sayısı, bitkide bakla sayısı ve bitkide tane sayısına ait değerler istatiksel olarak önemsiz bulunurken bin tane ağırlığı, tane verimi, protein, karbonhidrat, yağ ve kül oranlarına ait veriler istatiksel olarak önemli bulunmuştur. Yaprak bezelyesinde ortalama 121.58 kg/da tane verimi bulunmuş olup utrillo çeşidinde ise ortalama 78.52 kg/da tespit edilmiştir. Tane irili açısından ise yaprak bezelye çeşidinde ortalama değer 226.73 gram iken utrillo çeşidinde bu değer 226.73 gram olarak bulunmuştur. Tane verimi açısından yaprak bezelye çeşidinin önerilmesinde bir sakınca bulunmazken tane irili açısından utrillo çeşidi tavsiye edilebilinir.
Özet (Çeviri)
Split parcels divided by two pea varieties (Leaf and Utrillo), three different row spacing (40 cm, 50 cm, 60 cm) and two different nitrogen doses (3 kg / da, 6 kg / da) were established according to the experimental design. In the experiment, parcel areas were determined as 8, 10, 12 m2. In the study, it was aimed to determine the effect of different row spacing and nitrogen applications on yield and quality characteristics in Leaf and Utrillo cultivars. In this study, besides grain yield, plant height, first pod height, number of branches per plant, number of pods per plant, number of seeds per plant, 1000 grain weight, crude protein, fat, carbohydrate and ash ratios were determined. According to the results of the research, the values of plant height, first pod height, number of branches, number of pods per plant and the number of seeds per plant were found to be statistically insignificant, while the data on thousand grain weight, grain yield, protein, carbohydrate, oil and ash ratios were found statistically significant. The average grain yield was found to be 121.58 kg / da in leaf peas, and an average of 78.52 kg / da in the utrillo variety. In terms of grain size, the average value in leaf pea variety was 226.73 grams, while this value was 226.73 grams in the utrillo variety. While there is no objection in recommending the leaf pea variety in terms of grain yield, utrillo variety can be recommended in terms of grain size.