4-6 yaş çocuklar için hayvanlara yönelik tutum ölçeğinin geliştirilmesi ve uygulanan programının etkililiği
Development of attitude scale for animals for 4-6 year old children and effectiveness of the applied program
- Tez No: 655948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BİLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, 4-6 yaş grubunda bulunan çocuklara yönelik hayvan sevgisi tutum ölçeği geliştirilmesi ve hayvan sevgisi eğitiminin çocukların hayvanlara yönelik tutumları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmada ölçek geliştirme ve yarı deneysel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Araştırmada ölçek çalışma grubu ve deneysel çalışma grubu olmak üzere iki farklı çalışma grubu kullanılmıştır. Ölçek geliştirme grubu Isparta il merkezindeki okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 244 çocuktan oluşmaktadır. Deneysel çalışma grubu ise 2019-2020 eğitim öğretim yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Kreş ve Anaokuluna devam eden 35 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Hayvanlara Yönelik Tutum Ölçeği(HYTÖ) ile toplanmıştır. HYTÖ'nün Cronboach Alfa Güvenirlik Katsayısı .81 olarak hesaplanmıştır. Araştırmacı tarafından 4-6 yaş çocuklarına yönelik Hayvanları Tanıyalım ve Sevelim Programı(HTSP) hazırlanmıştır. Seçkisiz olarak belirlenen deney grubuna HTSP kontrol grubuna ise Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Programı uygulanmıştır. HTSP uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonra deney ve kontrol gruplarına araştırmacı tarafından geliştirilen Hayvanlara Yönelik Tutum Ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi, SPSS programı ile yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma ve t testi, Mann Whitney U testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre HTSP alan deney MEB Okul Öncesi Eğitim Programı alan kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Anlamlı bir fark çıkmaması MEB Okul Öncesi Eğitim Programı'nda da hayvanlara yönelik konular olmasından ve kontrol grubu çocuklarının (%47) deney grubu çocuklarına (%10) göre daha fazla evcil hayvana sahip olmalarından kaynaklanabilir. Bu yüzden çocukların erken yaşta evcil hayvan sahibi olmalarına imkân sağlamalı ve onları hayvanlar hakkında bilgilendirmeliyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an animal love attitude scale for children in the 4-6 age group and to examine the effect of animal love education on children's attitudes towards animals. Scale development and experimental methods were used together in the research. In the research, two different study groups, scale development group and experimental study group, were used together. The scale development group consists of 244 children attending pre-primary education institutions in Isparta city center. The experimental study group consists of 35 children attending Süleyman Demirel University Nursery and Kindergarten in the 2019-2020 academic year. The data of the study were collected by the Attitude Scale towards Animals (HYTO) developed by the researcher. Cronboach alpha reliability coefficient of the HTTO was calculated as. 81. The Let's Know and Love Animals Program (HTSP) was prepared by the researcher for 4-6 year old children. The experimental group determined randomly was applied the HTSP and the control group was applied to The Ministry of National Education Preschool Education Curriculum. The Animal-Attitude Scale developed by the researcher was applied to the experimental and control groups as a pre-test and post-test before and after the HTSP was administered. The analysis of the data was done with the SPSS program. Frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation and t test, Mann Whitney U test and Wilcoxon test were used to analyze the data. According to the results of the research, no statistically significant difference was found between the experimental and non-HTSP control groups. The fact that there is no significant difference may be due to the fact that there are issues related to animals in the MEB Preschool Education Program and that the control group children (47%) have more pets than the experiment group children (10%). So that we should make children an early pet owner and inform them about animals.