Yer değişikliği yapan öğretmenlerin iletişim kaygılarının incelenmesi
Investigation of communication apprehension of relocated teachers
  1. Tez No: 655954
  2. Yazar: ÖZGÜR TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR TULUNAY ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı, yer değişikliği sonucunda yeni okullarında göreve başlayan öğretmenlerin iletişim kaygı düzeylerini belirlemek ve iletişim kaygısına yol açan sebepleri iletişim kaygısı yüksek çıkan öğretmenlerin görüşlerine göre tespit etmektir. Ayrıca öğretmenlerin iletişim kaygı seviyelerinin demografik değişkenlere göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek de amaçlanmıştır. Mevcut araştırmada karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim öğretim yılı yaz döneminde Isparta ve Burdur illerinde il dışı, il içi ve özür durumuna bağlı olarak yer değiştiren öğretmenler oluşturmaktadır. Mevcut çalışmada örneklem seçim yöntemi olarak tabakalı rastgele örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu sebeple Isparta ve Burdur illerinden uygun tabakalara göre 705 kişilik bir örneklem grubu belirlenmiştir. Araştırmanın birinci ve nicel aşaması için İletişim Kaygısı Ölçeği, ikinci ve nitel kısmı içinse yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında elde edilen veriler SPSS 21 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan incelemelerde verilerin normal dağlım sergilediği görülmüştür. Bu nedenle verilerin analizinde parametrik test olan bağımsız örneklemler için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile frekans, yüzde ve ortalama gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, öğretmenlerin, 35'inin yüksek, 509'unun orta ve 161'inin düşük iletişim kaygısı yaşadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında öğretmenlerin yer değişikliği sebebi, okula ulaşım koşulları ve okulda beslenme olanakları ile iletişim kaygıları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümü için iletişim kaygısı yüksek çıkan 35 öğretmen doğal evren olarak ortaya çıkmıştır. Fakat dört öğretmenin araştırmanın ikinci aşamasına katılmak istememeleri nedeniyle ikinci aşama 31 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasına katılan 31 öğretmenin; 16'sı iletişim sorunu yaşamadıklarını ifade etmiştir. Bununla beraber öğretmenlerin 18'i iletişimde cinsiyetin etkisinin olmadığını, 10'u cinsiyetin etkisinin olduğunu ve 3'ü cinsiyetin kısmen etkisinin olduğunu dile getirmişlerdir. Ayrıca öğretmenler iletişimin en çok okul içinde sorunların çözülmesinde önemli olduğunu belirtirken en fazla ön yargılı yaklaşımlardan etkilendiğini ifade etmişlerdir. Öğretmenler iletişim sorunlarının yaşanmasının sonucu olarak okulda mutuz bir ortamın oluşacağını söylemişlerdir. Son olarak öğretmenler okulda yaşanan iletişim sorunlarının giderilmesi için en fazla sosyal etkinliklerin yapılması gerektiğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is to find out communication apprehension level of teachers started working at a new school because of relocatioan and to determine the reasons causes communication apprehension according to opinions of high communication apprehensive teachers. It was also aimed to determine whether the communication apprehension levels of tehachers differ significantly according to demographic variables. In this study, one of the mixed research methods, explanatory sequential design, was used. The universe of the research is the teachers dispalced in the provinces of Isparta and Burdur in the summer semester of the 2018-2019 academic year. The universe of the research is the teachers who started working at a new school in the provinces of Isparta and Burdur in the semester of the 2018-2019 academic year. As a sampling method, stratified random sampling method was preferred. For this reason, a group contains 705 teachers was determined according to suitable layers. For the first and quantitative part of the research, communication apprehension scale; for the second and qualitative part of the research, semi-structured interview form were used. The analysis of the data was done with the SPSS 21 program. Analysis yield that inspection, it was seen that the data showed normal distribution. Therefore, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and descriptive statistics such as frequency, percentage and average were used for independent samples, which are parametric tests in the analysis of the data. As a result of the analysis, it was determined that 35 of the teachers experienced high, 509 of them experienced medium and 161 of them experienced low communication apprehension. In addition, it was found a significant difference between the reasons for teachers' displacement, school access conditions and nutritional opportunities at school, with communication apprehension. For the second part of the research, 35 high communication apprehensive teachers emerged as a natural universe but 4 of them didn't want to attend the second part. 16 of them stated that they did not have communication problems. However, 18 of the teachers stated that gender had no effect in communication, 10 of them had a gender effect and 3 of them had a partial effect of gender. In addition, teachers stated that communication is most important what in solving problems in the school and it is most affected by biased approaches. The teachers said that an unhappy environment will occur in the school as a result of the communication problems. Finally, the teachers stated that the most social activities should be done in order to overcome the communication problems in the school.