Aktif karbonla sulu çözeltiden bazı ağır metallerin adsorbsiyon kinetiği ile izotermlerinin incelenmesi ve diğer bazı adsorblayıcılarla yüzde adsorbsiyon sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 65596
  2. Yazar: İLHAN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FUAT GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sulu çözeltiden bazı ağır metallerin (MnS04.H20, FeS04.7H20, NİSO4.7H2O ve CuS04.5H20) çeşitli adsorplayıcılarla uzaklaştırılması incelendi. M- 2514, chitosan ve agar adsorplayıcılar olarak kullanıldı. M-2514 ile ağır metallerin denge temas süreleri sırasıyla 4 gün, 2 gün, 2 gün ve 1.5 gün ve adsorpsiyon hız sabitleri sırasıyla 0.0017 s“1, 0.0209 s”1, 0.0308 s“1 ve 0.0395 s”1 olarak bulundu. Bu ağır metallerin adsorpsiyon izotermlerinin Freundlich adsorpsiyon izotermine uydukları görüldü. Freundlich den Meminin k sabitleri sırasıyla 0.0574, 0.9052, 0.5256 ve 2.3940 ve n sabitleri sırasıyla 1.3393, 1.3934, 2.2573 ve 2.5786 olarak bulundu. Ayrıca, M-2514, chitosan ve agar ağır metallerin yüzde uzaklaştırılma verimlerine göre karşılaştırıldı. 24 saat ve 200 ppm sırasıyla her bir ağır metal iyonunun temas süresi ve başlangıç konsantrasyonu olarak seçildi. Bu karşılaştırmada aşağıdaki sıra elde edildi; mangan için agar > aktif karbon > chitosan, demir için chitosan > aktif karbon > agar, nikel için chitosan > aktif karbon > agar ve bakır için chitosan > aktif karbon > agar.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, removal of some heavy metals (MnS04.H20, FeS04.7H20, NÎSO4.7H2O and CuS04.5H20) from aqueous solution by different adsorbents was investigated. M-2514, chitosan and agar were used as adsorbents. Equilibrium contact times and adsorption rate constants of the heavy metals by M-2514 were determined as 4 days, 2 days, 2 days and 1.5 days and as 0.0017 h“1, 0.0209 h”1, 0.0308 h“1 and 0.0395 h”1 respectively. It was seen that adsorption isotherms of this heavy metals were fitted to Freundlich adsorption isotherm, k and n constants of the Freundlich equation were found as 0.0574, 0.9052, 0.5256, and 2.3940 and as 1.3393, 1.3934, 2.2573 and 2.5786, respectively. Besides, M-2514, chitosan and agar were compared according to the percent of removal outputs of the heavy metals. 24 hours and 200 ppm were chosen as a contact time and an initial concentration of each heavy metal ion, respectively. In this comparison, the following order was obtained; agar > activated carbon S chitosan for manganese, chitosan > activated carbon > agar for iron, chitosan > activated carbon > agar for nickel and chitosan > activated carbon > agar for copper.