Atık sularda UV-VIS spektrometresiyle fosfat tayini
Determine of phosphate with UV-VIS spektrometers in wastewaters
  1. Tez No: 65597
  2. Yazar: KEMAL AKKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AYDINOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışmada, genel olarak ışın-madde etkileşmesi ve Perkin Elmer Lambda 2 UV-VIS spektrometresi hakkında bilgi verildi. Ayrıca Dicle (Tigris) nehrinin üzerindeki Sadi Köprüsü ile Fabrika Köyü arasındaki yaklaşık 7-8 km'lik bölümündeki fosfat konsantrasyonunun değişimi ölçüldü. Bunun için vanadomolibdo fosforik asit metodu kullanıldı. Bulunan fosfat konsantrasyonu değerleri daha önce DSİ X. Bölge Müdürlüğünce ölçtürülen fosfat konsantrasyonları karşılaştırıldı. Hemen hemen her noktada elde edilen sonuçlar arasında farklılık görüldü. Bu farklılığın başlıca sebepleri kullanılan fosfat ölçüm metodlarının farklı olması yanında, bu iki çalışmanın bir, iki yıl ara ile yapılmış olması ve zamanla nehir suyu kirliliğinin ve bu kirlilik kompozisyonunun hızla artması sayılabilir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In this study, We gave some knowledge about ray-matter effect and Perkin Elmer Lamda 2 UV/VIS spectrometer. In addition, the phosphate concentration change in about 8 km part between Sadi Bridge ower Tigris river to Factory Village was measured. For this measurement vanadiumphosphoric acid method was used. The values of phosphate concentration which we obtained, were compared with those obtained by X.Regional Directorate of State Hydroalic Works (DSI). At all points in which measurements were taken, there were differences due to different methods used. Furter, the measurements were not simultaneous and the river pollution has been increased rapidly by time.