İstatistiksel uygulamalarda kovaryans analizi ve hipertansif, sağlıklı gebe kadınlarda yaş, ortalamaya artelyel basınç değişkenlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 65595
  2. Yazar: H.COŞKUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN TEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İstatistiksel yöntemler bilimsel araştırmalarda önemli ve geniş bir kullanım alanına sahiptirler.Özellikle Kovaryans Analizi regresyon yönteminin prensipleriyle varyans analizinin prensiplerini birleştiren bir yöntemdir. Uygulamalı istatistiğin önemli bir yöntemi olan Kovaryans Analizi deneysel çalışma sonuçlarını açıklamada büyük avantajlar ve kolaylıklar sağlamaktadır.Yöntem deneysel çalışmalarda ki varyansı azaltmak için geliştirilmiştir.Sonuç olarak model,yarı deneysel çalışmalarda istatistiksel kontrolü yapmak için geliştirilmiş önemli bir yöntemdir.Modelin güçlü varsayımları olması nedeniyle sonuçlarda ki duyarlılık daha fazladır. Ancak araştırıcılar.modelin sınırlayıcı varsayımlarına yeterince dikkat etmedikleri takdirde yöntemi yanlış kullanmaları kolaylaşır. İkiden fazla bağımsız gruplar arası ortalama farkları öneminin test edilmesi,özellik ve uygulanabilirlik yönünden etkilerin incelenmesi için sonuçların yorumlanmasında ki yararlan vardır. Çalışmamız da Kovaryans Analizinin içeriği,gerekli kuralları tartışılarak örnekle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Statistical techniques are an integral part of any scientific inquiry and, consequently, their use is widespead. In particular analysis of covariance combines principles of analysis of variance with principles of regression. The method is a powerful statistical tool with numerous applications to the physical, social and medical sciences. The Analysis of Covariance is an important method of applied statistics that provides great advantages and facilities in interpreting the results of the experimental studies. The method was developed to reduce error variance in experimental studies. Recently the model has been adopted to provide statistical control in quasi- experiments. Because the model is based on exceptionally strong assumptions the results are more sensitive. If the researchers pay insufficient attention to these restrictive assumption is very easy to misuse the method. This method has a lot of advantages in testing of the average difference importance in studying the effects of applicability and in interpreting of the data. In our study the concepts and the necessary rules of the analysis of covariance are examined and explained, with a sample.