Pirinç unu ve pirinç unu bazlı gıda örneklerinden izole edilecek Bacillus cereus'un klasik ve moleküler yöntemlerle tanımlanması
Isolation of Bacillus cereus from rice flour and rice flour based food samples and identification using classical and molecular methods
- Tez No: 655991
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL VAR ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Doğada yaygın olarak bulunan Bacillus cereus, bir yandan gıda bozulmaları, diğer yandan kusma ve ishal gibi şikâyetler ile insanlarda gıda zehirlenmelerine sebep olan ve intoksikasyon yapan bir bakteridir. Bu çalışmada Bacillus cereus varlığını araştırmak üzere pirinç unu ve pirinç unu bazlı toplam 192 adet gıda örneği kullanılmıştır ve örnekler Adana piyasasından tedarik edilmiştir. Klasik yöntem ile izole edilen toplam 32 izolattan 10'u Bacillus cereus olarak tanımlanırken, 14'ü Bacillus subtilis, 4'ü Escherichia coli, 2'si Pseudomonas aeruginosa, 2'si Proteus mirabilis olarak belirlenmiştir. İzolatların 74 bebek maması örneğinin 18'sinden (oransal olarak %24.3), 50 ambalajlı pirinç unu örneğinin 11'sinden (oransal olarak %22), 10 dökme satılan pirinç unu örneğinin 3'ünden (oransal olarak %30) olduğu tespit edilmiştir. Klasik yöntemle Bacillus cereus olarak tanımlanan suşlar PCR yöntemi ile moleküler olarak da tanımlanmıştır. Bacillus cereus'ların genotipik yakınlıklarının tespiti amacı ile RAPD- PCR yöntemi kullanılmıştır ve çalışmaya bütün suşlar dahil edilmiştir. Bacillus cereus suşlarının arasındaki genetik yakınlık incelendiğinde %70'lerde kaldığı görülmüştür. Sonuç olarak; genetik olarak birbirlerinden farklı oldukları ve tek kaynaktan köken almadıkları
Özet (Çeviri)
Bacillus cereus, which is widely found in nature, is a pathogenic bacteria that causes food poisoning in humans with complaints such as food spoilage on the one hand and vomiting and diarrhea on the other. In this study, a total of 192 food samples including rice flour and rice flour-based food samples supplied from Adana market were examined for the presence of Bacillus cereus. Only 10 of the 32 isolates isolated from the examined samples by classical method were defined as Bacillus cereus. 14 of the isolates were determined as Bacillus subtilis, 4 as Escherichia coli, 2 as Pseudomonas aeruginosa and 2 as Proteus mirabilis. The isolation was performed from 18 of 74 infant formula samples (24.3% proportionally) and 11 of 50 packed rice flour samples (22% proportionally) 3 of 10 unpackaged rice flour samples (30% proportionally). Also, the strains defined as Bacillus cereus by the classical method were also defined molecularly using the PCR technique. The RAPD-PCR method was used to determine the genotypic affinity of Bacillus cereus and all strains were included in the study. When the genetic affinity between Bacillus cereus strains was examined, it was seen that it remained at 70%. As a result; have been shown that strains to be genetically different from each other and not originated from a single source.