Genel sınır koşulu ile verilen Klein Gordon fark operatörünün spektral analizi
Spectral analysis of Klein Gordon difference operator given by a general boundary condition
  1. Tez No: 655990
  2. Yazar: NİMET ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YOKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş bölümü yer almaktadır. Giriş bölümünde, spektral analizle ilgili genel literatürden bahsedilmiştir. Ayrıca, non-selfadjoint operatörlerin spektral analiziyle ilgili çalışılan problemler, diferansiyel ve diskre operatörler ve bunların sınır koşulları göz önüne alınarak sınıflandırılmış, konu hakkında genel bir çerçeve çizilmiştir. İkinci bölüm spektral teorinin temel tanım ve teoremlerine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, ( ) n n a  , ( ) n n v  ve ( ) n n h  kompleks terimli diziler, (hn )l1( )l2 ( ) , 0 a 1, 0 h  0 ve  spektral parametre olmak üzere 2 1 1 ( ) ( ) 0 n n n n a y v  y        , n 1,2,... 0 0 n n n h y     sınır değer problemiyle ifade edilen L operatörünün   0, 1 1 2   ve sup exp( )(1 n n n n n a v h           koşulu altında özdeğer ve spektral tekilliklerinin yapısı incelenmiştir. Dördüncü kısımda üçüncü bölümde elde edilen özdeğer ve spektral tekilliklere karşılık gelen esas fonksiyonlar ele alınmıştır. Son bölümde ise diskre Dirac operatörüne ilişkin Jost çözümü ve genel teoremler hatırlatıldıktan sonra genel sınır koşulu ile oluşturulan operatör tanıtılmıştır. Bu operatöre ilişkin resolvent operatör fark operatörleri için sabit katsayılar metodu ile elde edilmiştir. Resolvent operatör yardımıyla spektral analizin temel tanım ve teoremleri kullanılarak özdeğer ve spektral tekillikler kümeleri elde edilmiştir. Daha sonra ise Naimark ve Pavlov koşulları altında özdeğer ve spektral tekilliklerin sonlu sayıda ve sonlu katlı oldukları ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis contains five chapters. First chapter is devoted to the introduction. We presented the general literature review on spectral analysis. Also, we drew a frame for the non-selfadjoint problems by classifying them according to differential, discrete and boundary condition properties. In the second chapter, some basic definitions and main theorems of spectral theory are recalled. In the third part, the structure of the eigenvalues and spectral singularities of the operator L generated by the boundary value problem 2 1 1 ( ) ( ) 0 n n n n      a y v y    , n 1, 2,... 0 n n 0 n h y     where ( ) n n a  , ( ) n n v  and ( ) n n h  complex valued series, 1 2 ( ) ( ) ( ), n h l l   0 a 1, 0 h  0 and  is a spectral parameter has been considered under the condition 1 sup exp( )(1 , 0, 1. 2 n n n n n a v h                  In the fourth part, principal functions corresponding to the these eigenvalues and spectral singularities has been investigated. In the last section, after presenting the basic definitions and theorems for the discrete Dirac operator, we introduce the operator with the general boundary condition. Resolvent operator for the problem has been found by using constant coefficients method for the discrete operators. Using the basic definitions and theorems of spectral theory and the resolvent operator, we obtained the set of eigenvalues and spectral singularities of the problem. Moreover, we proved that these eigenvalues and spectral singularities are of a finite number with finite multiplicities under the Naimark's and Pavlov's conditions.