Sivil mimarlık örneği taşınmazların korunmasınayönelik kamu destek politikalarının irdelenmesisafranbolu örneği
State support mechanisms on the conservation of traditionalarchitectural heritage in the city safranbolu
- Tez No: 656009
- Danışmanlar: DR. ESRA ÖZKAN YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Kültürel mirasımızın büyük bir bölümünü oluşturan sivil mimarlık örneği taşınmazlar kültürel kimliğimizin ve çeşitliliğimizin somut ürünlerini oluşturmaktadır. Bu mirasın özgünlüğünü koruyarak çağdaş yaşam ile bütünleştirilmesi toplumumuzun kültürel sürekliliği için bir gerekliliktir. Büyük oranda özel mülkiyette yer alan sivil mimarlık örneği taşınmazların korunması finansal, yönetsel ve sosyal boyutlarıyla pek çok açıdan zorlu bir süreçtir. Her ne kadar bu taşınmazların korunması, öncelikle mülkiyet sahiplerinin sorumluluğunda olsa da her biri devlet malı niteliği taşımakta ve korunması için gerekli tedbirlerin alınması kamunun yükümlülüğüne girmektedir. Bu yükümlülük gereği özel mülkiyette yer alan sivil mimarlık örneği taşınmazların korunması için kamu destek politikaları oluşturulmuş, özellikle son 10 yılda çeşitlenerek arttırılmış, bütçe imkânları genişletilmiştir. Tez kapsamında kamu desteklerinin kuramsal kökeni, farklı Avrupa ülkelerinde yer alan uygulama örnekleri, ülkemizde kamu desteklerine ilişkin yasal çerçeve ve uygulamalar ele alınmakta, ayrıca desteklerin etkinliğini ölçmek amacıyla Dünya Miras Listesi'nde yer alan Safranbolu özelinde değerlendirilmeler yapılmaktadır. Tezin amacı Safranbolu'da kamu destekleriyle gerçekleştirilen onarımların çağdaş koruma yaklaşımı çerçevesinde etkilerini irdelemektir
Özet (Çeviri)
Traditional architectural heritage, which symbolizes our cultural character and variety, embodies the majority of our cultural heritage. Preserving its authenticity and integration into the life of contemporary society is an important fact of cultural continuity. Majority of this traditional buildings categorised as“worth to be preserved”are in private ownership. Although preservation and maintenance of these assets are primarily the owners' responsibility, state has the authority and responsibility to intervene. By this responsibility state, assists and supports private owners for conservation, maintenance and repairment of their cultural properties. Although support mechanisms have been increased and varied in the last 10 years there isn't sufficient research about the efficiency of the supports. The purpose of this thesis is to present and evaluate the effects of support mechanisms to the protection, conservation and restoration of traditional architectural heritage in Safranbolu which was inscribed on the World Heritage List. In this regard, thesis consists of; theoretical framework, examples of supports in Europe, regulative framework in our country, on-site survey, results and suggestions.