Hazır kıyma ve tavuk etlerinde escherichia coli o157:h7'nin araştırılması
Investigation of eschericia coli o157: h7 prepared minced meat and chicken
  1. Tez No: 656011
  2. Yazar: KADRİYE FATMA BARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma“Deneysel Kısım”ve“Saha Taraması”olmak üzere iki bölümden ibarettir. Her iki kısımda farklı besi yerleri ve saplementleri içeren yöntemlerin etkinlikleri karşılaştırmalı olarak araştırılmaya çalışıldı. Materyal olarak Kars ili perakende satış yerlerinden alınan hazır kıyma ve tavuk butlan kullanıldı. Zenginleştirme aşamasında, ön zenginleştirmede safrasız mEC (mEC-S) brot ile mEC brot arasında bir fark gözlenmedi. Bu besi yerlerine ön zenginleştirmeden sonra novobiyosin (N) ve novobiyosin- sefiksim- tellurit saplementi (NCT) kullanıldığında bu saplementin besi yerini oldukça selektif hale getirdiği gözlendi. Zenginleştirme ortamından katı besi yerlerine geçme aşamasında Sorbitol MacConkey agar (SMAC) ile E. coli O157H7 agar (EOH) arasında tipik ve atipik koloni verme bakımından bir fark olmadığı gözlenirken, bu iki besi yerine CT saplementi ilave edildiğinde besi yerlerinin oldukça selektif hale geldiği, ancak atipik kolonilerin yanı sıra tipik sorbitol negatif koloni sayısında da bariz bir azalma olduğu gözlendi. Deneysel çalışmala' sonucunda, örneklerin mEC brot içerisinde 25 °C'de 2 saat ön zenginleştirmeden sonra NCT ile saplemente etmek ve 42 °C'de 22 saat daha I zenginleştirme yapmak en uygun zenginleştirme yöntemi olarak kabul edildi. Zenginleştirme işleminin ardından ise SMAC veya EOH gibi sorbitol içeren bir besi yeri ile birlikte CT-SMAC veya CT-EOH gibi daha selektif bir besi yerine uygun dilüsyondan ekim yapmak ve 42 °C'de inkübe etmek en uygun yöntem olarak tespit edildi CT içeren besi yerlerinde tipik koloni elde edildiği taktirde bu kolonilerden, aksi taktirde SMAC veya EOH besiyerlerinden alınan tipik kolonilerden identifikasyona gitmek en pratik yöntem olarak kabul edildi. İşlem süresini kısaltmada SMAC ve EOH besiyerlerinden seçilen kolonilerin CT-SMAC veya CT- EOH gibi selektif bir katı besi yerinde koloni saflaştırma, üreyip ürememe durumuna göre CT direncini belirleme ve tipik koloni morfolojisini gözlemlemenin oldukça yararlı olduğu görüldü. Katı besiyerlerinde tipik koloni morfolojisinin kolayca gözlenebilmesi için uygun seyrelti seçiminin ve ekimden önce petrilerin iyi kurutulmasının oldukça önemli olduğu gözlendi. Saha taramasında 50'şer adet hazır sığır kıyması ve tavuk budu kullanıldı Kıyma örneklerinin 3 (%6)'ünde toplam olarak 7 adet E. coli 0157:H7 izole edilirken, tavuk budu örneklerinin hiçbirinde bu bakteriye rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
The present study consists of two parts: The experienmental part and the retail samples part. In both parts diffemt media nad supplements were compared. Materials used in the current study were freshly minced meat and chicken drumstics purchased from retailers in Kars city-Turkey. There were no difference between mEC-vithout bile salts (mEC-S) and mEC broths used for resusciation. After resusciation of samples in mEC broth suplementation of this medium with Novobiocine-cefixime-tellurite (NCT) was superior than noly novobiocin (N) supplementation. There were no differ»* selectivity between SMAC and EOH agars or CT-SMAC and CT-EOH agars but CT supplement consisting agars were suppressed both typical and atypical colony development, especially typical colony development. In summary, after resusciation of samples two hours at 25 C in mEC broth supplementation of this medium with NTC supplement and then continuing to enrichment at 42 °C 22 hours were found to be the best enrichment procedur. After enrichment, to use any of SMAC or EOH agars with paraleli to any o f CT-SMAC or CT-EOH agars for selective isolation is highly preferable than that o f using only one selective agar with or without CT supplement. This technique is so practical when typical colonies appeared on CT supplemented agar. If CT supplemented agar does not give identical colony, then CT free agars can be taken in consideration for selecting typical colonies for furter isolation. Any of CT-SMAC or CT-EOH agar can be used for effectively colony purification, CT resistance pattern and typical colony morphology development of colonies taken from SMAC or FOH or another sorbitol based medium. It was found to be important to transfer o f enriched sample to selective agar from the right dilution. And drying of agar media effectively is another critical point. Of 50 minced beef samples purchased from retailers 7strains o f E. coli O157:H7 was isolated from 3 (6%) but no one isolation was made from all 50 of chicken drumsticks.