Aşil tendon rüptürleri primer tamir cerrahi tedavi sonuçlarımız
Primary repair surgical treatment results of achilles tendon ruptures
- Tez No: 656015
- Danışmanlar: DR. RAHMİ YAVUZ ÖNEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Aşil tendon yaralanmaları ortopedi ve travmatoloji kliniklerinde sıkça karşılaşılan tendon yaralanmalarıdır. En sık aşil tendonun kalkeneusa yapışma yerinin 2-7 cm proximalinden rüptüre olur. Hastaların çoğunda indirekt travma hikayesi mevcuttur. Etyolojisi ile ilgili çok fazla teori vardır; genel görüş ise aşil tendonunun avasküler dejenerasyonudur. Akut aşil tendon rüptürünün tedavi yönteminin belirlenmesi konusunda hekimler arasında ortak bir görüş bulunmamaktadır. Tedavi genellikle hasta ile hekim arasındaki tercihe bağlı olarak planlanır. Tedavi seçenekleri genel olarak; konservatif, perkütan ve açık onarımdır. Çalışmamızda akut aşil tendon rüptürü tanısı almış 40 hastanın 21 tanesine Modifiye Kessler dikişi kullanılarak primer uç uca tamir yapılırken; 19 hastaya ise yine Modifiye Kessler dikiş tekniği kullanılarak primer uç uca tamir ve Lynee'in tariflediği plantaris tendon augmentasyonu yapıldı. Hastaların ortalama takip süreleri 12,3 ay (8 – 15 ay) dı. Hastalar postoperatif takip ve rehabilitasyon sonrası 6. ayda değerlendirilmeye alındı. Objektif ve subjektif değerlendirme ölçütü olarak American Orthopaedic Foot and Ankle Society (AOFAS) Ankle-Hindfoot Scale skorlama sistemi ile Thermann ve arkadaşlarının geliştirdiği Aşil Tendon Cerrrahi Tedavi Sonrası Skorlama Sistemi kullanıldı. Hastaların skorlama sisteminden elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. İstatistiksel olarak değerlendirildiğinde akut aşil tendon rüptürü tedavisi için yapılan her iki ameliyat tekniği arasında anlamlı bir fark olmadığı bulundu. Augmentasyon yapılan cerrahi yöntemlerde cilt insizyonunun daha büyük ve ameliyat süresinin daha uzun olması nedeniyle mortalite ve morbidote riski daha fazladır. Bize göre augmentasyonlu tamir kronik, ihmal edilmiş ve defektli aşil tendon yırtıklarında tercih edilmesi gereken bir cerrahi yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The injuries and traumas of achilles tendon are the most observed tendon injuries in cliniques. Principally, the insertion place of achilles tendon to calcaneus is 2 or 7 cm from proximal rapture. Mostly these patients have indirect trauma background. Mainly, there are many theories about the etiology of achilles tendon injuries but in general aspect of the causative reason this trauma is the avascular degeneration of achilles tendon. There are common thought between the doctors about the determination of the treatment method of acute achilles tendon rapture. Generally, the treatment is planned according to chosen option between the doctor and patient. The options of treatment are conservative, percutaneous or open reparation as said. In this study there were 40 patients were under treatment that were suffered from acute achilles tendon trauma. 21 individual of these 40 patients were cured by modified Kessler suture technique what was the primer splice reparation. Rest of the 19 individual of these 40 patients were cured again modified Kessler suture technique, splice reparation and also plantaris tendon augmentation as Lynn explanation. The average trailing period of these patients were about 12, 3 months (8-15 months) after the treatment. These patients were taken evaluation after the postoperative trailing at the sixth month of the rehabilitation period. American Orthopaedic Foot and Ankle Society (AOFAS) Ankle - Hindfoot Scale score system and the score system after Achilles Tendon Surgery treatment which was developed Thermann and his friends were used for the objective and subjective evaluation criteria of this study. The data which get from patient score system was accounted according to statistical terms. This statistical evaluation value revealed that there was no significant difference between two operation used for the acute achilles tendon rapture treatment of these 40 patients. The surgery method with augmentation is more risky in terms of mortality and morbidity because of the big skin incision and long duration of operation time. According to us the surgery method with augmentation must have been choice and used for chronic, neglected and degenerative type of achilles tendon injuries.