Çocuk polikliniğimize başvuran hastalarda hızlı test ileİnfluenza tanısı
Influenza diagnosis with rapid test in patients admitted to our pediatric outpatient clinic
  1. Tez No: 656016
  2. Yazar: CEM PAKETÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU SAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Influenza virüslerinden kaynaklanan hastalıklar, hafif solunum yolu hastalıklarından ölümcül viral pnömoniye kadar çeşitlilik gösterir. Aşı ile önlenebildiği gibi tedavisi de mümkündür. Ciddi hastalıklar genellikle influenza tip A ve tip B'ye bağlı olup, C tipi genellikle çocuklarda hafif solunum yolu hastalığına neden olur. Influenza'nın semptomatik tedavisinde ve profilaksisinde kullanılan bazı antiviral maddelerin olması, fakat kullanımlarının yaşamsal bir tehlike olmadıkça pek tercih edilmemesi, influenza virüslerinin tanısı için hızlı, spesifik ve duyarlı testlerin çıkmasına neden olmuştur. Virüsün tanısı için gerekli olan örnekler burun ve boğaz sürüntüleri, nazofaringeal aspirat, balgam ve bronkoalveolar lavaj gibi örneklerdir. İnfluenzanın kesin tanısı virüsün hücre kültüründen izole edilmesi ile konulur. Ancak influenza epidemi ya da pandemisi varlığında hızlı tanı testleri viral hücre kültürü yöntemleri ile birlikte kullanılabilir. Bu çalışmada, klinik olarak influenza düşünülen 100 hastada (47 kız, 53; erkek, yaş ortalaması 5 yaş 7 ay ± 3 yaş 7 ay) Clearview Exact Influenza A&B Rapid Test ile influenza oranının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Sadece beş olguda test olumlu olarak değerlendirilmiştir. Hızlı tanı testlerinin kullanımının kolay ve influenza tanısında kullanılabilir olmasına rağmen her zaman doğru sonuç alınamayabilir. Bu nedenle bu testlerin ancak tarama amaçlı olarak kullanılabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Diseases caused by influenza viruses range from mild respiratory illnesses to fatal viral pneumonia. It can be prevented with vaccination or treatment is possible. Serious diseases are usually due to influenza type A and type B, type C usually causes mild respiratory illness in children. There are some antiviral agents used in the symptomatic treatment and prophylaxis of influenza. However, their use is not preferred unless it is vital. So rapid, specific and sensitive tests have emerged for the diagnosis of influenza viruses. Samples required for the diagnosis are nasal and throat swabs, nasopharyngeal aspirate, sputum, and bronchoalveolar lavage. The definitive diagnosis of influenza is made by isolating the virus from cell culture. However, in the presence of influenza epidemic or pandemic, rapid diagnostic tests can be used with viral cell culture methods. In this study, it was aimed to determine the rate of influenza with the Clearview Exact Influenza A&B Rapid Test in 100 patients (47 girls, 53; boys, mean age 5 years 7 months ± 3 years 7 months) who are clinically suspected of having influenza. The test was evaluated as positive in only five cases. Although rapid diagnostic tests are easy to use and can be used in the diagnosis of influenza, accurate results may not always be obtained. Therefore, we think that these tests can only be used for screening purposes.