Bipiridin türevleri içeren bazı rutenyum komplekslerinin sentezi, yapısal karakterizasyonu ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, structural characterization and electrochemical properties of some ruthenium complexes containing bipyridine derivatives
  1. Tez No: 656027
  2. Yazar: SIDIKA DEMET KILINÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında bipiridin ligandları olan; N,N'-dipropil-4,4'-dikarboksiamit-2,2'-bipiridin (L1), N,N'-dihekzil-4,4'-dikarboksiamit-2,2'-bipiridin (L2), N,N'-dibenzil-4,4'-dikarboksiamit-2,2'-bipiridin (L3), N,N'-diisobütil-4,4'- dikarboksiamit-2,2'-bipiridin (L4) bileşikleri sentezlendi. Bu ligandların dikloro(p-simen)rutenyum(II) dimerik tuzu ile etkileştirilmesi sonucunda, yeni Ru(II)-kompleksleri, RuL1-RuL4 ([RuL1(p-simen)CI]CI, [RuL2(p-simen)CI]CI, [RuL3(p-simen)CI]CI, [RuL4(p-simen)CI]CI) sentezlenmiştir. Bu ligandların ve komplekslerin yapılarının aydınlatılmasında UV-Vis, 1H- ve 13C-NMR Spektroskopisi, Kütle Spektroskopisi ve FT-IR yöntemleri kullanılmıştır. Sentezlenen rutenyum komplekslerinin elektrokimyasal özellikleri döngüsel voltametri yöntemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, bipyridine ligands; N,N'-dipropyl-4,4'-dicarboxamide-2,2'-bipyridine (L1), N,N'-dihexyl-4,4'-dicarboxamide-2,2'-bipyridine (L2), N,N'-dibenzyl-4,4'-dicarboxamide-2,2'-bipyridine (L3), N,N'-diisobutyl-4,4'-dicarboxamide-2,2'-bipyridine (L4) compounds were synthesized. As a result of the interaction of these ligands with the dichloro(p-cymene)ruthenium(II) dimeric salt, new Ru(II)-complexes, RuL1-RuL4 ([RuL1(p-cymene)CI]CI, [RuL2(p-cymene)CI], [RuL3(p-cymene)Cl]Cl, [RuL4(p-cymene)Cl]Cl) were synthesized. UV-Vis, 1H- and 13C-NMR Spectroscopy, Mass Spectroscopy and FT-IR methods were used to illuminate the structures of these ligands and complexes The electrochemical properties of synthesized ruthenium complexes have been investigated by cyclic voltammetry.