Irak'ın kuzeyindeki Türkçe yer adları
Turkish location names in the north of Iraq
- Tez No: 656039
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN YAYLAGÜL ÜSTÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kişi adı ve yer adlarının kullanımı gerek kişi gerekse toplum ve kamu açışından önemli bir işleve sahiptir. Adlar, kişiye kimlik kazandırmakla birlikte, halkın kültürünü korumaya ve aynı zamanda halkın yönetim ile olan ilişkisini sürdürmesine yardımcı olmaktadır. Bu çalışma Irak'ın kuzey kısmında kullanılan Türkçe yer adlarının belirlenmesi ve onların dilbilimsel özellikleri açısından incelenmesini esas almıştır. Çalışma sonucunda, Süleymaniye'de 27, Erbil'de 31, Duhok'ta 16, Musul 8, Kerkük 22 ve Tuzhurmatu 10 olmak üzere toplam 114 Türkçe köy adı tespit edilmiştir. Irak'ta kullanılan adlar ile Türkiye genelindeki adlar arasında büyük ölçüde benzerlik olduğu fakat yıllar içinde farklı toplumların ve siyasi hareketlerin etkisiyle ortaya çıkan etnik değişim sonucu farklılaşmanın ortaya çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The using of person name has an important function in terms of persons, society and public administration. Names gain an identity to individuals, protect the culture of society; and serve public administration in maintaining relationship with individuals. This study is based on the determination of the Turkish place names used in the northern part of Iraq and their linguistic features. As a result of the study, 27 villages in Süleymaniye, 31 in Erbil and 16 in Duhok, 8 in Musul, 22 in Kerkuk and 10 in Tuzhurmatu makes a total of 114 Turkish villages were found. At the end, it was determined that among the names in Turkey in general with the names used in Iraq but largely similar to that in different societies and ethnic political movement emerged with the impact of changes in the results of differentiation occur.