Vulvar karsinomlarda ve vulva'nın premalign lezyonlarında CD44 ekspresyonu'nun klinikopatolojik parametrelerle korelasyonu ve prognoza etkisi
Correlation of CD44 expression with clinicopathological parameters in vulvar carcinomas and vulvar premalign lesions
  1. Tez No: 656040
  2. Yazar: YAKUP YALÇIN
  3. Danışmanlar: UZMAN SELDA UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Vulva kanseri, kadınlarda görülen tüm kanserlerin içinde % 1 oranında görülür ve nadirdir. Kadın genital sistemine ait malignitelerin %3-5'ini oluşturur. Vulvar karsinomlu hastalar için yararlı olabilecek mevcut prognostik faktörler olan evre, diferansiyasyon, lenf nodu tutulumuna ek yeni markerların saptanması kritik önem taşımaktadır. CD44 isoformları ; hücre-hücre ve hücre-matrix arası adezyonda görev alan transmembran glikoproteinleridir. CD44'ün anormal ekspresyonu hücre-hücre ve hücre-matrix arası adezyon kaybının ana faktörlerinden birini oluşturur. Neoplastik epitelyal hücrelerin invaziv ve metastatik özellik kazanmasında önemli rol oynar. Amacımız vulvar karsinomlu ve vulvanın premalign lezyonlarından olan liken sklerozis ve vulvar intraepitelyal neoplazili hastalarda CD44 ekspresyonunun klinikopatolojik verilerle korelasyonunu ve prognoza olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda; İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerine 1999-2010 yılları arasında başvurmuş ve Patoloji kliniğinde değerlendirilmiş; 26 invaziv skuamoz hücreli vulva kanseri tanısı alan hasta, vulvanın premalign lezyonlarından 6 VIN tanısı alan hasta, 10 liken sklerozis tanısı alan hasta ve vulvar biyopsi sonucu normal gelen 5 hasta yer almaktadır. Preparatlara immünhistokimyasal yöntem ile uygulanan anti-CD44 boyasına göre; boyanma yüzdesi, boyanma yoğunluğu ve kombine değerleri, epitel ve stromada ayrı ayrı değerlendirildi ve klinikopatolojik parametrelerle karşılaştırıldı. Evrelemede FİGO 2009 evreleme sistemi kullanıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS for Windows 15.0 programı kullanıldı. CD44'ün epiteldeki ekspresyonu ile tümör evresi, lenf nodu tutulumu, invazyon derinliği, diferansiyasyon derecesi ve sağ kalım arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde ettik. CD44 ekspresyonunun artmış olmasının ileri evre, lenf nodu pozitifliği, derin invazyon ve kötü diferansiyasyon ile ilişkili olduğunu bulduk. Ayrıca CD44 pozitif olan 60 hastalarda sağ kalımın kötü etkilendiğini ve yaşam süresinin istatistiksel olarak anlamlı şekilde kısa olduğu görüldü. Normal vulva dokusunda CD44 ekspresyonu anlamlı derecede düşüktü. VIN, liken skleroz ve malign hastalarda ise CD44 ekspresyonunun arttığı sonucuna varıldı. Ayrıca liken sklerozisli 3 olguda malignitede eşlik ediyordu ve bu 3 olguda güçlü epitel boyanma kombine skoru mevcuttu. Liken sklerozisli hastalarda güçlü CD44 ekspresyonunun maligniteye dönüşüm yönünde bir gösterge olabileceği sonucu çıkarılabilir. Diğer klinikopatolojik veriler karşılaştırıldığında: evre, diferansiyasyon, invazyon derinliği, lenf nodu metastazı ve genel sağ kalım süresi arasındaki ilişki anlamlı bulundu. Kanserli hastalarda ileri evre, orta/kötü diferansiyason, lenf nodu pozitifliği, derin invazyon ve kısa sağ kalım süresi korelasyonu mevcuttu. Yaş ve tümör çapı ile diğer klinikopatolojik veriler arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. CD44'ün stromal ekspresyonu değerlendirildiğinde diğer klinikopatolojik verilerle anlamlı bir korelasyon bulunmadı. . Sonuç olarak; çalışmamızda elde edilen verilere göre CD44 ekspresyonunun tümör evresi, lenf nodu pozitifliği, invazyon derinliği ve diferansiyasyon derecesi ile korele olduğu ve sağ kalım süresini etkilemesi nedeniyle prognostik faktör olarak önemli olabileceğini gösterdik. Ancak prognozu öngörmede yeni biyolojik belirleyicilerin tespiti için araştırmaların belirli histolojik tipleri içeren, standart bir immunohistokimya boyası ve standart değerlendirmeler eşliğinde, daha fazla sayıda olguya sahip gruplar üzerinde çalışılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Vulvar carcinoma accounts for 3-5% of all gynecological malignancies and 1% of all carcinomas in women. Prognostic factors in patients with carcinoma of the vulva, which may be useful for the present stage, differentiation, lymph node involvement is critical to determine the addition of new markers CD44 isoforms are transmembrane glycoproteins implicated in cell-cell and cell-matrix adhesion. Aberrant expression of CD44 mediated adhesion is likely to constitute one of the main factors leading to the reduced cell-cell and cell-matrix adhesion characteristics of tumor cells and play a pivotal role in the acquisition of invasive and metastatic properties by neoplastic epithelial cells. The aim of our study was to evaluate whether CD 44 isoform expression is a prognostic factor in vulvar carcinom, lichen sklerosis and vulvar intraepitelial neoplasia and to correlate the expression with clinicopathological parameters. In our study, we selected 26 cases who were underwent surgery for invasive vulvar cancer in Gynecology and Obstetric Department between 1999 and 2010, which specimens assessed in Pathology Clinical Department; 26 patients diagnosed with invasive squamous cell vulvar cancer, vulvar premalignant lesions of patients 6 diagnosed with VIN, 10 diagnosed with lichen sclerosis from patients and 5 patients with vulvar biopsy result is normal. According to the anti-CD 44 stain which performed to the preparations by the methods of the immunohistochemistry; stain percents, intensity and combined value which occurs the combination of these two values compared with clinicopathologic paramaters. FIGO 2009 system used for staging. SPSS for Windows 15.0 used for statistical datas. There was a statistical significance between epithelial expression of CD44 and age, diameter of tumor, depth of invasion, stage, lymph node metasyasis and overall survive. We found significant correlation between increased expression of CD44 and advanced stage, lymph node positivity, deep invasion and poor differentiation. Also adversely affected survival in patients with CD44-positive, and the short duration of life was found to be statistically significant. CD44 expression was significantly lower than normal vulvar tissue. VIN, lichen sclerosis, and in patients with malignant concluded that increased expression of CD44. Lichen sclerosis was also associated with malignancy in 3 cases and 3 cases had a combined score of strong epithelial staining. Lichen Sclerosis patients as a result of strong CD44 expression may be an indicator of malignancy that can be removed. Compared to other clinicopathologic data: grade, differentiation, depth of invasion, lymph node metastasis and a significant correlation was found between overall survival. Advanced stage cancer patients, moderate / poor differentiation, lymph node positivity, deep invasion, and had a short survival correlation. Age and tumor size was not a significant relationship between the other clinicopathological data. Evaluation of stromal expression of CD44s correlated with other clinicopathological data was not found. As a result, according to the data obtained in this study the expression of CD44, tumor stage, lymph node positivity was correlated with depth of invasion and differentiation, and may be important as a prognostic factor of survival demonstrated to affect. However, new biological markers for predicting the prognosis for the detection of specific histological types of research, including a standard immunohistochemistry staining and standard assessments, accompanied by the study of a greater number of groups with patients are needed.