Ceroplastes spp. (Hemiptera: Coccomorpha: Coccidae) Kuzey Irak'taki dağılımı ve doğal düşmanlarının belirlenmesi ile türün moleküler karakterizasyonu
Ceroplastes spp. (Hemiptera: Coccomorpha: Coccidae) molecular characterization of the species with its distribution in Northern Iraq and determination of its natural enemies
  1. Tez No: 916864
  2. Yazar: AMJAD RIFAAT TAHA TAHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BORA KAYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Ceroplastes spp. (Hemiptera: Coccomorpha: Coccidae) türlerinin Irak'ın kuzeyindeki (Selahaddin, Kerkük, Musul, Süleymaniye, Duhok ve Erbil) varlığını belirlemek, bu zararlıları moleküler karakterizasyonunun (Barcoding) yapılması ve bu türlere ait bir veri tabanı oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma ayrıca Ceroplastes türlerinin doğal düşman türlerini belirlemesi ve çalışma alanındaki türlerin kayıt altına alınarak biyolojik çeşitliliklerinin analiz edilmesine yönelik hedeflenmiştir. Kuzey Irak'taki saha çalışmaları sırasında çeşitli türlerin analizinde gelişmiş teknikler kullanılmıştır. Bu teknikler arasında ışık mikroskobu, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR), agaroz jel elektroforezi, tampon çözeltiler, gen dizileme yöntemleri, sınıflandırma teknikleri ve barkodlama yöntemleri yer almıştır. Bu çalışmanın sonucunda şu bulgular elde edilmiştir: - Ceroplastes rusci L türü tespit edilmiştir. - Bu zararlının doğal düşmanlarından biri olan Scutellista caerulea (Fonscolombe, 1832) türü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the presence of Ceroplastes spp. (Hemiptera: Coccomorpha: Coccidae) species in northern Iraq (Salahaddin, Kirkuk, Mosul, Sulaymaniyah, Duhok, and Erbil), to perform the molecular characterization (Barcoding) of these pests, and to create a database for these species. The study also aimed to identify the natural enemy species of Ceroplastes species and to record the species in the study area, with the goal of analyzing their biodiversity. During the field studies conducted in northern Iraq, advanced techniques were used in the analysis of various species. These techniques included light microscopy, polymerase chain reaction (PCR), agarose gel electrophoresis, buffer solutions, gene sequencing methods, classification techniques, and barcoding methods. As a result of this study, the following findings were obtained: - The species Ceroplastes rusci L. was identified. One of the natural enemies of this pest,the species Scutellista caerulea (Fonscolombe, 1832), has also been identified.