Üreme mevsimi dışındaki tuj koyunlarında kısa veya uzun süreli progesteron destekli östrus senkronizasyonunun gebelik oranına etkisi
The effect of short-term or long-term progesterone-based estrus synchronization on pregnancy rate in tuj ewes during the non-breeding season
  1. Tez No: 656053
  2. Yazar: ERDEM TAÇYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSHAP KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada amaç, üreme sezonu dışındaki Tuj koyunlarında kısa veya uzun süreli progesteron emdirilmiş vaginal sünger ve kısrak koryonik gonadotropini (eCG) ile östrus senkronizasyonunun gebelik oranına etkisinin belirlenmesidir. Çalışma Mart-Mayıs ayları arasında gerçekleştirildi ve klinik olarak sağlıklı toplam 47 Tuj koyunu seçildi. Grup I'e (G1, n = 15) progesteron emdirilmiş sünger (60 mg, medroksiprogesteron asetat) vaginaya yerleştirildi (0. gün) ve beş gün sonra 500 IU eCG kas içi enjekte edildi. Sünger 7 gün sonra vaginadan uzaklaştırıldı. Grup II'ye (G2, n = 17) progesteron emdirilmiş sünger vaginaya yerleştirildi ve on gün sonra 500 IU eCG kas içi enjekte edildi. Süngerler 12 gün sonra vaginadan uzaklaştırıldı. Grup III'e (G3, n = 15) herhangi bir hormon uygulaması yapılmadı. Tüm gruplara sünger uzaklaştırıldıktan 24 saat sonra koç katımı yapıldı. Östrus takibi 6 saat arayla 5 gün yapıldı. Gebelik muayenesi çiftleştikten 30 ± 3 gün sonra transrektal ultrasonografi ile yapıldı. Sünger yerleştirmeden 7 gün önce ve sünger yerleştirme günü kan örnekleri alındı. Serum progesteron konsantrasyonu koyunlara özgü üretilmiş ticari kitlerle belirlendi. Serum progesteron konsantrasyonu < 1 ng/mL olan koyunların fertilite parametreleri kullanıldı. İstatistiksel analizler SPSS® programında yapıldı. G1 ile G3 ve G2 ile G3 arasında östrus oranı, östrus başlama zamanı, gebelik oranı istatistiksel olarak farklıydı (P0,05). Sonuç olarak, Tuj koyununda üreme sezonu dışında kısa veya uzun süreli progesteron emdirilmiş vaginal sünger tedavisi fertilite parametreleri üzerine benzer etkiliydi. Bundan dolayı da kısa süreli senkronizasyon protokolleri tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of estrus synchronization on pregnancy rate with short-term or long-term progesterone-impregnated vaginal sponge and equine chorionic gonadotropin (eCG) in Tuj ewes during the non-breeding season. The study was conducted between March and May and a total of 47 Tuj ewes that were clinically healthy were selected. In Group I (G1, n = 15), progesterone-impregnated sponge (60 mg, medroxyprogesterone acetate) was placed in the vagina (day 0) and 500 IU eCG was injected intramuscularly five days later. The sponge was removed from the vagina 7 days later. In Group II (G2, n = 17), progesterone-impregnated sponge was placed in the vagina and 500 IU eCG was injected intramuscularly ten days later. The sponges were removed from the vagina 12 days later. Group III (G3, n = 15) did not receive any hormone treatment. All groups were exposed to the ram 24 hours after the sponge was removed. Estrus was monitored at 6-hour intervals for 5 days. Pregnancy examination was performed by transrectal ultrasonography 30 ± 3 days after mating. Blood samples was collected 7 days before sponge insertion and sponge insertion day. Serum progesterone concentration was determined using commercial kits produced specifically for ewes. Fertility parameters of ewes with serum progesterone concentration 0.05). In conclusion, short-term or long-term progesterone-impregnated vaginal sponge treatment was similarly effective on fertility parameters in Tuj ewes during the non-breeding season. Therefore, short-term synchronization protocols may be preferred.