Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of physical education and sports teachers' attitudes towards distance education
- Tez No: 830107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı araştırma 2022-2023 yılları arasında Gaziantep ilindeki T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda faal olarak görev alan 251'i si erkek 104' ü kadın olmak üzere toplam 355 beden eğitimi öğretmeni katılmıştır. Araştırmada verilerin elde edilmesinde; araştırmacı tarafından geliştirilen sekiz maddelik“Tanılayıcı Bilgi Formu”ve öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla Ağır vd. (2008) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Uzaktan Eğitime Karşı Olan Tutumları Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerlerin normal dağılım göstermesi sebebiyle parametrik testlerler“ikili grup karşılaştırmalarında t testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ANOVA testi ve gruplar arası farklılığın tespiti için Post Hoc Tukey çoklu karşılaştırma testi”uygulanmıştır. Araştırmanın analizleri sonucunda beden eğitimi öğretmenlerinin demografik değişkelerden cinsiyet, medeni durum, pandemi öncesi deneyime sahip olma ve kıdem yılı açısından uzaktan eğitime yönelik tutumlarında farklılık tespit edilirken; eğitim düzeyi, okul bölgesi, okul türü ve günlük internet kullanım süresi açısından farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak beden eğitimi öğretmenlerinin cinsiyet, medeni durum, pandemi öncesi deneyim ve kıdem yılları gibi değişkenlerin uzaktan eğitimin sınırlılıkları veya avantajlarına yönelik algılarında anlamlı etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the attitudes of physical education and sports teachers towards distance education. The research, in which the descriptive survey model was used, was carried out between 2022 and 2023 in the province of Gaziantep, T.C. A total of 355 physical education teachers, 251 men and 104 women, actively working in schools affiliated to the Ministry of National Education participated. In obtaining the data in the research; An eight-item“Diagnostic Information Form”developed by the researcher and Ağır et al. (2008)“Teachers' Attitudes Towards Distance Education Scale”was used. Due to the normal distribution of the skewness and kurtosis values of the data, parametric tests were used as“t-test in paired group comparisons, ANOVA test in comparison of more than two groups, and Post Hoc Tukey multiple comparison test to determine the difference between groups”. As a result of the analysis of the research, it was determined that there were differences in the attitudes of physical education teachers towards distance education in terms of demographic variables such as gender, marital status, pre-pandemic experience and seniority; No difference was found in terms of education level, school district, school type and daily internet usage time. As a result, it was determined that variables such as gender, marital status, pre-pandemic experience and years of seniority of physical education teachers had a significant effect on their perceptions of the limitations or advantages of distance education.