Fullerton gelişmiş denge ölçeğinin kronik inmeli hastalarda geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Validity and reliability study of fullerton advanced balance scale in chronic stroke patients
  1. Tez No: 656074
  2. Yazar: ERTAN KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışma Fullerton Gelişmiş Denge Ölçeği'nin (FGDÖ) kronik inmeli hastalarda geçerlik ve güvenirliğini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaşları 32-79 arasında değişen 13 kadın ve 38 erkek toplam 51 inme hastası dahil edildi. FGDÖ'nün güvenirliği gözlemci güvenirliği ve iç tutarlılık analizleriyle incelendi. Gözlemci güvenirliği analizi 51 bireyden 16'sının ilk değerlendirmeleri sırasında alınan FGDÖ kayıtlarının 10 gün sonra 3 fizyoterapist tarafından izlenmesi ile gerçekleştirildi. Ayrıca ölçeğin faktör analizi ve birleşim geçerliği yoluyla yapı geçerliği; eşzaman geçerliği ve düşme riski üzerinden kestirim geçerliği incelenerek de kriter geçerliği araştırıldı. Birleşim geçerliği için İnme Rehabilitasyonunda Hareket Değerlendirme Ölçeği (STREAM), Kısa form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF36), Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (Bİ) ve Brunnstrom İyileşme Evreleri (BİE) ile FGDÖ arasındaki ilişki incelendi. Kriter geçerliğinde ise Mini-Dengenin Değerlendirilmesi Sistemleri Testi (Mini-BESTest) ve Berg Denge Ölçeği (BDÖ) altın standart kabul edilip FGDÖ'nün bu ölçeklerle aralarındaki ilişki incelenerek eşzaman geçerliği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the validity and reliability of the Fullerton Advanced Balance (FAB) Scale in chronic stroke patients. Fifty-one stroke patients, 13 females and 38 males, aged between 32-79 years, were included in this study. The reliability of the FAB Scale was examined with rater reliability and internal consistency analyzes. For the rater reliability analysis, evaluations of 16 individuals out of 51 were watched on video records 10 days after the first assessment and re-evaluated by 3 raters. In addition, the construct validity of the scale was examined through factor analysis and convergent validity; the criterion validity was investigated by examining the concurrent validity and its predictive validity on the risk of falling. The relationship of Stroke Rehabilitation Assessment of Movement (STREAM), The Short Form-36 Health Survey (SF-36), Barthel Index for Activities of Daily Living (BI) and Brunnstrom Recovery Stages (BRS) with FAB Scale was examined for convergent validity. For criterion validity, Mini-Balance Evaluation Systems Test (Mini-BESTest) and Berg Balance Scale (BBS) were accepted as the gold standard and concurrent validity of the FAB Scale was analyzed by examining the relationship between FAB Scale and two other scales.