A549 hücrelerinde Sideritis phrygia ekstresinin cisplatin toksisitesi üzerine etkileri
The effects of Sideritis phrygia extract on cisplatin toxicity in A549 cells
- Tez No: 656075
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARGIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Akciğer kanseri dünya genelinde hem erkek hem de kadınlarda kanser ölümlerinin birinci nedenleri arasındadır. Son yıllarda çok sayıda klinik çalışmalara rağmen, akciğer kanserinde belirgin bir iyileşme sağlanamamıştır. Kemoterapik ajan olan cisplatin, kanser hücrelerinde gelişimi ilerlemeyi durdurucu etki gösterirken bununla birlikte sağlıklı hücreleri de yok etmektedir. Kemoterapik ilaçlarla birlikte fitoterapik bileşikler kullanılarak antikanser etkinin arttırılması ve yan etkilerinin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Tıbbi bitkiler sadece terapötik ajan olarak değil, farmakolojik araştırmalar ve ilaç geliştirme için önemlidir. Sunulan çalışmada, akciğer kanserine etkileri araştırılan bitki endemik Sideritis phrygia dır. Böylelikle kemoterapetik ajan olarak kullanılan Cisplatin in akciğer kanseri hücre hattı olan küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (A549) hücrelerinde, etkinliği ve Sideritis phrygia sulu ekstresinin muhtemel koruyucu etkinliği belirlenmeye çalışılmıştır. A549 hücre hattında Sideritis phrygia ekstresinin antikanserojenik etkinliği sitotoksisite ve genotoksisite parametreleriyle araştırılmıştır. A549 hücre hattı üzerine Sideritis phrygia ekstraktlarının en etkin dozunun belirlenmesi amacıyla MTT yöntemi kullanılarak hücre canlılığı belirlendi. A549 hücre hattı üzerine Sideritis phrygia ekstraktlarının sitotoksik olmayan dozları (100 µg/mL kadar olan) bulunmuş ardından genotoksite analizlerine geçilmiştir. Bu tez çalışmasında Sideritis phrygia ekstraktlarının (10 µg/mL ve 1 µg/mL) genotoksik bir hasar oluşturmadığı görülmüştür. Cisplatin uygulanan gruplarda bir genotoksik hasar meydana gelmiştir ve kanser hücrelerinin sağ kalımını ortadan kaldırabildiği çalışmamızla da gösterilmiştir. Cisplatin tarafından oluşturulmuş toksisiteyi engelleme amaçlı Sideritis phrygia ekstraktı nin 100 µg/mL ve 10 µg/mL uygulamalarının etkili olduğu görülmüştür. Uygun doz seçimlerinde cisplatin hem akciğerde hemde diğer dokularda genotoksisitesini azaltmaya yönelik koruyucu tedavilere takviye edici olarak koruyucu etkisinin olduğu düşüncesini desteklemektedir. Mikronükleus frekansları incelendiğinde gruplar arasındaki farklılıklar istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the leading causes of cancer deaths in both men and women worldwide. Despite numerous clinical studies in recent years, no significant improvement has been achieved in lung cancer. Cisplatin, a chemotherapeutic agent, has an inhibitory effect on cancer cells and destroys healthy cells as well. Studies are carried out to increase the anticancer effect and reduce the side effects by using phytotherapy compounds together with chemotherapeutic drugs. Medicinal plants are important not only as therapeutic agents, but also for pharmacological research and drug development. In the presented study, the plant endemic Sideritis phrygia is its effects on lung cancer. Thus, the efficacy of Cisplatin used as a chemotherapeutic agent in non-small cell lung cancer (A549) cells, which is a lung cancer cell line, and the possible protective efficacy of Sideritis phrygia aqueous extract were tried to be determined. The anticarcinogenic efficacy of Sideritis phrygia extract in the A549 cell line was investigated by the cytotoxicity and genotoxicity parameters. Cell viability was determined using the MTT method in order to determine the most effective dose of Sideritis phrygia extracts on the A549 cell line. Non-cytotoxic doses (up to 100 µg / mL) of Sideritis Phrygia extracts were found on the A549 cell line, and then genotoxicity analyzes were started. In this thesis study, it was observed that Sideritis phrygia extracts (10 µg / mL and 1 µg / mL) did not cause any genotoxic damage. A genotoxic damage occurred in the cisplatin applied groups, and our study has shown that it can eliminate the survival of cancer cells. It has been observed that 100 µg / mL and 10 µg / mL applications of Sideritis phrygia extracts for the purpose of preventing toxicity caused by cisplatin are effective. In appropriate dose choices, cisplatin supports the idea that it has a protective effect as a supplement to preventive treatments aimed at reducing genotoxicity in both lung and other tissues. When the micronucleus frequencies were examined, the differences between the groups were not found to be statistically significant.