Acil servise şok tablosuyla gelen hastalarda 30 günlük mortalitenin öngörülmesinde end-tidal karbondioksit(ETCO2) ölçümünün kullanılması
The use of end-tidal carbon dioxide(ETCO2) measurement to predict 30-day mortality in patients who admitted with shock clinical findings in the emergency department
  1. Tez No: 428988
  2. Yazar: OKAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hipotansif şok, acil servise gelen birçok hastalığın ana başvuru bulgusudur. Gelişen şok tedavi ve yönetimlerine rağmen mortalitesi yüksek olmaya devam etmektedir. Acil hekimleri erken aşamada şoku tanımak için yeni yöntemler bulmaya çalışmaktadır. Kardiyak outputun azaldığı volüm ilişkili hipotansif durumlarda ETCO2 değerlerinin de düştüğü gösterilmiştir. Çalışmanın birincil amacı, acil servise hipotansif şok ile başvuran hastalarda 30 günlük mortalitenin öngörülmesinde end- tidal karbondioksit ölçümü kullanımının değerlendirilmesidir. Çalışmanın ikincil amacı, ETCO2 ile geleneksel vital bulgular ve laboratuvar bulguları arasındaki ilişkiyi belirlemek ve erken bakılan ETCO2 değeri ile şok hastalarının prognozu arasındaki ilişkiyi göstermektir. Bu çalışmaya acil servise şok tablosuyla başvuran toplam 58 hasta dahil edildi. Hastaların gelişinden 0. ve 120. dakikalarda vital bulguları ve ETCO2 değerleri ölçüldü. Kan gazı ve laktat düzeyleri hastaların gelişinde bakıldı. Tüm hastalar standart protokoller ve tedavi rejimine göre tedavi edildi. Hastaneye başvurudan itibaren 30 gün sonraki hasta sağkalımı kaydedildi. Eksitus olan hastaların 0. ve 120.
Özet (Çeviri)
Shock with hypotension is the main presentation of many diseases to the emergency department. With the evolving treatment and management of shock, the mortality remains high. Emergency physicians are trying to find new methods to recognize shock at an earlier stage. ETCO2 has been well documented to be reduced in volume-related hypotensive states where the cardiac output is reduced. The primary objective of this study is to evaluate the usefulness of ETCO2 measurements in predicting 30-day mortality in patients with hypotensive shock who present to the emergency department. Secondary objective is to compare the relationship between ETCO2 traditional vital signs and laboratory findings, and to examine the relationship between early ETCO2 measurements and outcome of patients in shock. A total of 58 patients were enrolled in this study were admitted with shock to the ED. Vital signs and ETCO2 levels were measured at time 0. minute and 120. minute after arrival. Blood gases and lactate levels were measured at the arrival of the patient. All patients were treated to standard protocols and regimens. Patient survival up to hospital admission and at 30 days was recorded.