Hipertansif akciğer ödemi ile acil servise başvuran hastalarda yüksek akımlı oksijen tedavisi ile standart oksijen tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of high-flow oxygen treatment and standard oxygen treatment in hypertensive pulmonary edema patients presented to the emergency department
  1. Tez No: 609103
  2. Yazar: KEMAL ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİYE YOLCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada hipertansif akciğer ödemi ile acil servise başvuran ve tedavide standart oksijen tedavisi (SOT) alan hastalarla, yüksek akımlı nazal oksijen tedavisi (YANKO) alan hastaların kan gazları ve vital bulgularındaki iyileşmenin, mekanik ventilasyon ihtiyacı gelişip gelişmediğinin ve hastanede kalış sürelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma kesitsel olarak yapıldı. 01 Ocak 2019 ve 31 Ekim 2019 tarihleri arasında acil servise hipertansif akciğer ödemi nedeniyle başvuran 18 yaş üstü, takipneik, hipoksemik (arter kan gazında PaO2140/90 hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların, 0., 1. ve 2. Saat kan gazı verileri, 0., 1. ve 2. Saat vitalleri, entübasyon ihtiyaçlarının gelişip gelişmediği, hastane yatış gün sayısı, ve hastaların sonlanım durumları standart veri kayıt formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 112 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan 112 hastanın 50'si SOT alırken 62 hastaya YANKO tedavisi uygulandı. YANKO tedavisi alan grubun başlangıçtaki kan gazı değerlerinde pH, Pao2, saO2 parametrelerinde anlamlı farklılık oluşturacak düşüklük olduğu, PaCO2 değerinde ise anlamlı yükseklik saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Comparison of High-Flow Oxygen Treatment and Standard Oxygen Treatment in Hypertensive Pulmonary Edema Patients Presented to the Emergency Department Aim: To compare the blood gases, vital signs, mechanical ventilation requirement and length of hospitalisation of hypertensive pulmonary edema patients treated with Standard oxygen treatment (SOT) and high-flow oxygen treatment (HFOT). Materials & Methods: This prospective observational study was conducted between 01 January-31 October 2019 and tachypneic, hypoxemic (PaO2140/90) pulmonary edema patients over 18 age were included in the study. The patients' 0th, 1st and 2nd hour blood gase results, 0th, 1st. and 2nd hour vital signs, requirement of endotracheal intubation, length of hospitalisation, and the prognosis were noted on the study form. Results: One hundred twelve patients were included in the study. Fifty of these 112 patients underwent SOT and HFOT was administered to the other 62 patients. In the initial blood gas analyse pH, PaO2, SpO2 levels were significantly lower, and PaCO2 levels were significantly higher in HFOT group. Respiratory rate and of the HFOT group were significantly higher and SpO2 values were significantly lower. Recovery of the vital signs were significantly better in HFOT group (p0.05).