Hemodiyaliz tedavisi alan hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesinde biyoempedans yöntemi yeterli midir?
Is bioimpedance method sufficient in evaluating the nutritional status of patients receiving hemodialysis treatment?
  1. Tez No: 656081
  2. Yazar: PINAR ARPACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN DEDELİ ÇAYDAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, biyoempedans analiz (BIA) yönteminin hemodiyaliz tedavisi alan hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesinde güvenilirliğinin test edilmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma, iki devlet hastanesi ve bir özel hemodiyaliz merkezinde hemodiyaliz tedavisi alan 166 hasta ile yürütüldü. Araştırmada veriler, hasta tanıtım formu, Malnutrisyon Inflamasyon Skoru (MIS) ve biyoempedans temeline dayalı Çoklu Vucüt Analiz Cihazı ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, t testi, Mann-Whitney U, ki kare, Wilcoxon, ROC analizi ve ikili logistik regresyon analizleri yapıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 51,57±13,01 (21-66) yıl olup büyük çoğunluğu (%53,6) idi. Hastalarının beden kütle indeksi (BKI) ortalaması 24,4 kg/m2 olup %54,8'nin beslenme durumunun iyi olduğu belirlendi. Erkek hastaların albümin, kas kütlesi ve BKI' leri kadın hastalardan daha yüksek ve bu değerler cinsiyete göre farklı idi. Beslenme durumu iyi olan hastalar ile malnutre olan hastalar arasında hemoglobin, albümin, demir bağlama, tanita yağ yüzdesi, tanita yağ kütlesi, tanita kas kütlesi ve beden kütle indeksi ölçümleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu belirlendi. Receiver Operating Characteristics (ROC) analizi bulguları BİA parametrelerinin malnutrisyonu öngörmede tanısal karar verdirici olduğunu gösterdi. Sonuç: Araştırma sonuçları, biyoempedans analiz yönteminin hemodiyaliz tedavisi alan hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesinde güvenilir bir yöntem olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to test validity of bioelectrical impedance (BIA) analysis in the nutritional assessment among patients with hemodialysis. Materials and Methods: This study which was cross sectional was conducted with 166 patients with hemodialysis at the hemodialysis units in two state hospital and a private hospital. The data were collected by means of patient information form, Malnutrıtıon Inflammatıon Score (MIS) and Body Composition Analyzer. Descriptive, t test, Mann-Whitney U, chi-square, Wilcoxon, ROC analysis and logistic regresyon analysis were used in statistical analysis. Results: The average ages of patients were 51.57±13.01 (21-66) years. Of the patients, 53.6% were male. Mean body mass index (BMI) was 24.4±4.98 kg/m2 of whom (%54.8) were well-nourished. Male patients had higher albumin, muscule mass, and BMI than female patients and these values were statistical difference in according to gender. A significant difference was found to hemoglobin, albümin, iron binding, tanita fat ratio, fat mass, and BMI between the well-nourished and malnourished patients. The findings of Receiver Operating Characteristics (ROC) curve analysis was shown to identify the most suitable BIA parameters for predicting presence of malnutrition. Conclusion: The results of study indicated that bioelectrical impedance analysis was a valid method of nutritional assessment in patients with hemodialysis.