Çocuklarda büyük azı-keser diş hipomineralizasyonunun etiyolojisinin, klinik özelliklerinin, tedavi ihtiyaçlarının tanımlanması, deproteinizasyon işleminin ve farklı adeziv sistemlerin tedavi başarısına etkisinin değerlendirilmesi
Identification of the etiology, clinical features, treatment need for molar-incisor hypomineralization, evaluation of the effect of deproteinization procedure and different adhesive systems on treatment success in children
  1. Tez No: 656085
  2. Yazar: CANAN AKDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA CEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Büyük azı-keser diş hipomineralizasyonu (BAKH), dişin mine tabakasında inorganik içerik ve mineralizasyon yetersizliği nedeniyle oluşan bir defekttir. Bu çalışmada, çocuklarda BAKH'nin etiyolojisinin, klinik özelliklerinin, tedavi ihtiyaçlarının tanımlanması, deproteinizasyon işleminin ve farklı adeziv sistemlerin tedavi başarısına etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kliniğimize başvuran, onamı alınan 157 BAKH'lı hastaya, bilgi edinme ve Modifiye Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Etki Profili Anket formları doldurtuldu. Bu hastalardan, 7-10 yaş aralığındaki, orta derecede BAKH saptanan 102'sinde 4 grup (Grup 1:NaOCl+Clearfil SE Bond+Filtek Z250, Grup 2:Clearfil SE Bond+Filtek Z250, Grup 3:NaOCl+Fosforik Asit+Prime&Bond NT+Filtek Z250, Grup 4:Fosforik Asit+Prime&Bond NT+Filtek Z250) oluşturularak restorasyonlar yapıldı. Deproteinizasyon, %5'lik NaOCl ile sağlandı. Hastalar, modifiye USPHS kriterleriyle klinik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Molar incisor hypomineralization (MIH) is a defect in the enamel layer of the tooth due to inorganic content and insufficient mineralization. This study was aimed to identify the etiology, clinical features, treatment needs of MIH and to evaluate the effect of deproteinization process and different adhesive systems on treatment success in children. Materials and Methods: Information forms and Modified Pediatric Oral and Dental Health Impact Profile Questionnaire Survey forms were completed in 157 patients with MIH who applied to our clinic and whose consent was obtained. Four groups (Group 1:NaOCl+Clearfil SE Bond+Filtek Z250; Bond+Filtek Z250, Group 3:NaOCl+Phosphoric Acid+Prime&Bond NT+Filtek Z250, Group 4:Phosphoric Acid+Prime&Bond NT+Filtek Z250) were created and restorations were performed in 102 of these patients who had moderate MIH and were between 7-10 years of age. Deproteinization was provided by 5% NaOCl. The patients were evaluated clinically using the modified USPHS criteria.