Baş ağrısı ile acil servise başvuran hipertansiyonlu hastaların tedaviye uyumları ağrı ve hemodinamik parametreleri etkiler mi?
Does their adaptation to treatment of hypertension patients admitted to the emergency department with headache affect pain and hemodynamic parameters?
- Tez No: 656086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY SAĞKAL MİDİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmada baş ağrısı şikayeti ile acil servise başvuran hipertansiyonlu hastaların, mevcut hipertansiyon tedavisine uyumları neticesinde gözlemlenen hemodinamik parametreleri ve ağrıları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu çalışma, baş ağrısı ile başvuran hipertansiyon tanısı almış 295 hasta ile yapıldı. Hastaların hemodinamik parametreleri ve ağrı şiddeti değerlendirildi. Hastaların tedaviye uyumu değerlendirmek için Hill- Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği kullanıldı. Bulgular: Hastaların sistolik kan basıncı puan ortalaması 184,97 ± 20,02, diyastolik kan basıncı puan ortalaması 92,97 ± 14,11, nabız hızı puan ortalaması 79,05 ± 15,18, O2 saturasyon değeri puan ortalaması 97,24 ± 1,51, vücut sıcaklığı değeri puan ortalaması 36,57 ± 0,35, solunum sayısı puan ortalaması 15,50 ± 2,67, ağrı şiddeti puan ortalaması 7,14 ± 1,11 olarak bulundu. Hastaların HT tedavisine uyum ölçeği ve alt boyutları değerlendirildiğinde; medikal alt boyutu 63 ± 2,53, beslenme alt boyutu 5,54 ± 1,70, görüşme alt boyutu 5,30 ± 1,64, tedaviye uyumu 21,48 ± 4,32 olduğu belirlendi. Hastaların tedaviye uyumun solunum sayısını etkilediği (p=0,027) ve solunum sayısı hipertansiyon tedavisine uyumun %17' sini tek başına açıkladığı saptandı (R2 =0,017). Sonuçlar: Hastaların sistolik kan basıncı ve diyastolik kan basıncı yüksek değerlerde, nabız hızı, O₂ saturasyonu, vücut sıcaklığı ve solunum sayısı da normal olduğu görüldü. Ağrı şiddetinin ise çok şiddetli sınıfında yer aldığı tespit edildi. Baş ağrısı ile acil servise başvuran hipertansiyonlu hastaların tedaviye uyumları ağrıyı ve kan basıncını etkilemedi ancak nabız hızını ve solunum sayısını etkiledi. Hastaların hipertansiyon tedavisine uyumsuz olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In the study, it was aimed to examine the effects of hypertensive patients who were admitted to the emergency department with headache, on hemodynamic parameters and pain observed as a result of their compliance with hypertension treatment. Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 295 patients diagnosed with headache and hypertension. Hemodynamic parameters and pain intensity of the patients were evaluated. The Hill- Bone Hypertension Treatment Compliance Scale was used to evaluate the patients' compliance with the treatment. Results: The mean systolic blood pressure score of the patients was 184.97 ± 20.02, the mean diastolic blood pressure score was 92.97 ± 14.11, the mean pulse rate score was 79.05 ± 15.18, the O2 saturation value mean score was 97.24 ± 1, 51, body temperature value mean score was 36.57 ± 0.35, respiratory rate mean score was 15.50 ± 2.67, pain severity mean score was 7.14 ± 1.11. When the scale and sub-state of patients' compliance with HT treatment were evaluated; The medical subscale was 63 ± 2.53, the nutrition subscale was 5.54 ± 1.70, the interview subscale was 5.30 ± 1.64, and the compliance with treatment was 21.48 ± 4.32. The mean score of the patients' treatment compliance scale was determined as 21.48 ± 4.32. It was found that the patients' compliance with the treatment affected the respiratory rate (p = 0.027) and the respiratory rate explained 17% of the compliance with the hypertension treatment (R2 = 0.017). Conclusion: It was observed that the systolic blood pressure and diastolic blood pressure of the patients were high, the pulse rate was in the mean values, O2 saturation, body temperature and respiratory rate were also normal. Pain severity was found to be very severe. Compliance of hypertensive patients who presented to the emergency department with headache did not affect the pain and blood pressure, but it did affect the pulse rate and respiratory rate. It was determined that the patients were incompatible with hypertension treatment.